Huawei očakáva miliardové straty, do dvoch rokov ale bude späť na nohách

ZDROJ | AndroidAuthority

Obchodnú vojnu medzi Čínou a USA azda najviac pociťuje čínsky Huawei, s ktorým museli ukončiť, alebo výrazne obmedziť spoluprácu viaceré americké firmy. Bez nich síce spoločnosť dokáže fungovať, ale problematicky. Navyše zákaz predaja a nejasná budúcnosť spôsobujú rapídny pokles odhadov predaja. Huawei očakáva miliardové straty.

Pozrite siHuawei nebude mať Facebook appky, v Rusku ale postaví 5G sieť

Pre agentúru Reuters Ren Zhengfei, CEO spoločnosti Huawei Technologies Co Ltd povedal, že tržby spoločnosti poklesnú kvôli obchodnej vojne medzi krajinami o zhruba 30 miliárd dolárov. Je to tak prvýkrát, čo Huawei vyčíslil škody spôsobené najrôznejšími zákazmi zo strany USA, ktoré však ovplyvňujú predaje aj v iných krajinách sveta.

Napriek tomu sú očakávania tržieb stále vysoké. Vďačiť za to môže aj dopytu po technológiách 5G. Kým v roku 2018 dosiahli tržby zhruba 104 miliárd dolárov, v roku 2019 spoločnosť očakáva tržby na úrovni 100 miliárd dolárov. Pôvodné predpovede ale hovorili o sumách 125 až 130 miliárd dolárov.

Ren Zhengfei tiež komentoval, že Huawei nečakal, že obmedzenia budú mať taký silný a všadeprítomný účinok. „Nečakali sme, že nás dostanú v toľkých aspektoch,” povedal.

Pozrite siHuawei je takmer späť, Wi-Fi, Bluetooth aj SD karty môže využívať naďalej

Experti pritom podľa Bloombergu odhadujú, že pokles predaja, resp. dodávok smartfónov bude na úrovni 40-60 % v celosvetovom meradle, čo predstavuje zhruba 40-60 miliónov predaných kusov. A to v čase, kedy idú na trh cenovo dostupné top-end modely Honor 20 a 20 Pro.

Podľa Bloombergu sú v spoločnosti pripravení zastaviť jeho predaj, ak budú prvé čísla predajnosti veľmi nízke. Výhodou pre Huawei je, že v Číne, najväčšom svetovom trhu, sú doma a môžu sa naplno sústrediť na predaj tam.

Napriek nepriaznivej situácii vidí Ren Zhengfei svetlo na konci tunela. V roku 2021 má byť Huawei späť v plnej sile aj bez USA a ich firiem. Americké firmy naopak budú absenciou Huaweiu medzi odberateľmi výrazne pociťovať ešte dlho. Rovnako, ako Huawei, aj americké spoločnosti počítajú straty z tržieb na miliardy dolárov.

ZdrojReuters,Reuters

Komentáre k článku