Hisense TriChroma L9 Laser TV má 3 lasery a dokonalé podanie farieb

ZDROJ | Hisense

Čínsky gigant Hisense predstavil novú generáciu svojich laserových televízorov s celkom novou obrazovou technológiou TriChroma. Namiesto jedného či dvoch laserových lúčov využíva tri lúče, ktoré majú dodávať viac svetla a lepšie podanie farieb.

Hisense laserové televízory, čo sú vlastne projektory s ultrakrátkou zobrazovacou vzdialenosťou, vyvíja a predáva už roky. Najnovšia séria s TriChroma technológiou opäť ponúkne maximálne 100 palcov uhlopriečky, no novinka má byť podstatne lepšia, ako doterajšie modely.

Vďačí za to práve novej technológii TriChroma s trojicou laserových lúčov, ktoré sa v konečnom dôsledku starajú o lepšie farby, ale aj vyšší jas. Ten však dosahuje 430 nitov, čo je porovnateľné s low-endovou LCD telkou. Ide pritom o jas, ktorý sa odráža z plátna, nie jas projekcie, ten je podstatne vyšší. Rozlíšenie je, samozrejme, 4K Ultra HD.

ZDROJ | Hisense

Plusom však je, že pokrýva viac ako 90% farebného spektra viditeľného ľudským okom. Farebný gamut novej generácie TriChroma Laser TV dosahuje hodnotu 107% štandardu BT2020, a 151 % štandardu DCI-P3 pre filmové farby. To má podľa výrobcu o 7% prevyšovať farebný štandard televízneho vysielania a o 50% najlepšie kino.

„V kategórii veľkých televízorov s obrazovkou nad 65 palcov vidí Hisense budúcnosť práve v laserových TV. Pre ľudské oko je totiž táto zobrazovacia technológia prirodzenejšia, a preto neunavuje. Okrem toho má laserová TV v porovnaní s rovnako veľkými LCD televízormi len polovičnú spotrebu elektrickej energie,“ hovorí Matej Hušták, produktový manažér pre TV Hisense v ČR a SR.

ZDROJ | Hisense

Majiteľov určite poteší aj prítomnosť výkonného audio systému od Harman Kardon s podporou Dolby Audio a dbx-tv.

Novinka bude v predaji s dvoma veľkosťami plátna – 75 palcov (75L9), maximom bude už spomínaných 100 palcov (100L9). Za akú cenu a kedy presne prídu na trh ale nie je zatiaľ známe. Očakávať však môžeme cenu v tisíckach eur, čo je však stále menej, ako si výrobcovia pýtajú za 100-palcové LCD televízory. Tie sa pohybujú v desiatkach tisíc.

Plusom laserových TV má byť aj to, že spotrebujú o zhruba polovicu menej elektrickej energie. V prípade 100-palcovej TV je to okolo 1 kW, v prípade projekčnej TV tak môžme očakávať spotrebu pod 500 W.

ZDROJ | Hisense

Hisense však predstavil aj limitovanú edíciu TriChroma Laser TV 100L9 Pro, ktorá má projekčnú jednotku v elegantnej kombinácii čiernej a medenej farby, vysúvajúce reproduktory, predný rám tvorený displejom a gigantické stopalcové antireflexné projekčné plátno v pevnom ráme v rovnakej farebnej kombinácii.

Inou novinkou je 75-palcový TriChroma Laser TV s vysúvacím plátnom – keď TV nepoužívate, veľké plátno sa zasunie do konzoly. K novinke však Hisense nezverejnil žiadne bližšie detaily. Iba to, že príde s týmto zariadením na trh. Nie je však známe kedy to bude. Podobný koncept sme totiž videli už pred rokom, na CES 2020.

Čerešničkou na torte je Sonic Screen Laser TV, ktorá má bť pre komerčné využitie. Zvuk má pritom vychádzať priamo z obrazovky – každý palec obrazovky má byť samostatnou, nezávisle ozvučenou jednotkou. V porovnaní s bežnými televízormi sú zvuky späté priamo s miestom deja na obrazovke. Projekčné plátno sa na mikrónovej úrovni rozvibruje. Bionické laserové TV sa majú objaviť už tento rok aj na slovenskom trhu.

ZDROJ | Hisense

ZdrojHisense

Komentáre k článku