Google Stadia je od dnes oficiálne dostupná aj na Slovensku

Očakávaná služba Google Stadia je od dnes dostupná pre Slovensko. My už sme s ňou strávili pár dní a tu sú naše dojmy.

Žijeme v dobe, kedy väčšinu obsahu streamujeme – platí to o hudbe, filmoch, seriáloch a v neposlednom rade aj o hrách. Cloudová platforma Google Stadia je novým prírastkom do rodiny streamovacích herných služieb. Spustená bola ešte minulý rok, no až od dnes pribudlo medzi podporovanými krajinami aj Slovensko.

Pozrite siGoogle Stadia bude rýchlejšia a responzívnejšia, než lokálny herný hardvér

Stadia funguje na princípe cloudu, to znamená, že na hranie nepotrebujete mať žiadne herné delo, ale jednoducho kvalitné pripojenie na internet a počítač, prípadne podporovaný telefón alebo zariadenie Google Chromecast Ultra, ktoré umožňuje prenášanie obrazu na obrazovku TV.

Znamená to, že sa môžete rozlúčiť so sťahovaním, aktualizáciami či inštaláciou tak ako to poznáme pri bežných hrách. Jedinou podmienkou je registrácia cez Gmail a následne stačí otvoriť internetovú stránku Stadia.com a začať hrať.

Registrácia aj hranie vybraných hier je bezplatné. V súčasnosti si môžete napríklad zahrať zadarmo Destiny 2: New Light. Ostatné hry sa buď kupujú, alebo sa viete prihlásiť do služby Google Stadia Pro, kde za 9,99 € mesačne dostaneme prístup k ďalším hrám.

Pokiaľ ste nový používateľ, dostanete bezplatný prístup do služby Pro na jeden mesiac a v tomto balíčku nájdete 30 rôznych hier, medzi ktorými je napríklad populárny Hitman.

Hry bežia pri dobrom internetovom pripojení v 1 080p pri 60 fps a so stereo zvukom pri bezplatnom účet a v 4K Ultra HD pri 60 fps a s HDR pri účte Stadia Pro. Pri prvotnom teste hry nesekali pri rýchlom optickom internete. Pokiaľ som však hral z druhej miestnosti, kde nemám taký dobrý dosah, dochádzalo k sekaniu niektorých hier.

Pozrite siStadia má cenu, dátum spustenia a zoznam prvých herných titulov

Stadia nemá na Slovensku oficiálnu hardvérovú podporu. Samozrejme viete hrať pomocou klávesnice a myšky, prípadne s pomocou iného ovládača od iných podporovaných konzol. V zahraničí si však viete kúpiť oficiálny Google Stadia ovládač.

Google Stadia je od dnes dostupná aj pre Slovensko a celkovo je dostupná v 22 krajinách: USA, Kanada, Spojené kráľovstvo, Írsko, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Španielsko, Holandsko, Belgicko, Dánsko, Švédsko, Nórsko, Fínsko, Švajčiarsko, Rakúsko, Portugalsko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko, Česko a Slovensko. Náš plnohodnotný test Google Stadia nájdete už zajtra na našom webe.

Sprístupnenie služby bude postupne nabiehať používateľom Gmailu v priebehu najbližších 24 hodín.

Komentáre k článku