Google pracuje na operačnom systéme, ktorý jedného dňa nahradí Android

ZDROJ | Android Police

Projekt Fuchsia sa v médiách objavuje už roky, no celý operačný systém od Googlu je aj po rokoch veľkým otáznikom. Podľa Bloombergu však na ňom stále aktívne pracuje viac než 100 inžinierov a hotový bude do piatich rokov.

Posledné dva roky počúvame o novom operačnom systéme, ktorý má jedného dňa nahradiť Android. Takzvaný projekt Fuchsia má poháňať zariadenia všetkých druhov, vrátane smartfónov, domácich spotrebičov, áut a reproduktorov. Jadrom používateľského prostredia má byť hlasové ovládanie a umelá inteligencia.

Google má okrem toho šancu napraviť niekoľko chýb, ktoré urobil pri vývoji Androidu. Fuchsia je údajne od základov stavaná na pravidelné aktualizácie, ktoré nebudú viazané na výrobcov a mobilných operátorov. Vylepšená bude pravdepodobne aj bezpečnosť, najmä vďaka prechodu z Linuxového jadra na takzvaný Zircon.

Pozrite siGoogle dostal od Európskej únie pokutu 4,34 miliardy eur!

Prechod na nové jadro síce bude znamenať, že starý hardvér a softvér nebude s novým operačným systémom kompatibilný, no na druhej strane to umožní prechod na rýchlejšie štandardy a technológie. Google však nezahodí Android zo dňa na deň, prechod bude pomalý. Do troch rokov by sa mala Fuchsia objaviť v smart reproduktoroch a o ďalšie dva roky by ju mali využívať aj notebooky.

https://youtu.be/_7rRK4S9uk0

Projekt je však stále v experimentálnej fáze, pričom v tomto momente sa rozhoduje o tom, ako by v systéme mali fungovať a vyzerať aplikácie. Prvou aplikáciou, ktorá je vytváraná pre hlasové a interaktívne ovládanie, má byť YouTube.

Vývoj je na dobrej ceste, no projekt musí dostať podporu aj od najvyššieho vedenia, ktoré je v takýchto krokoch veľmi opatrné. Na Android je totiž naviazané obrovské množstvo partnerov, ktorí ho využívajú v rôznych druhoch hardvéru a získavajú z neho miliardy dolárov. Fuchsia je však dnes už príliš veľká na to, aby ju Google len tak zahodil.

ZdrojBloomberg

Komentáre k článku