Genesis predstavil svoj prvý elektromobil, je ním elektrifikovaný model G80

ZDROJ | Hyundai Motor Company

Automobilka Genesis sa šanghajského autosalónu zúčastnila tento rok vôbec po prvý krát a tento debut sa rozhodla spojiť aj s predstavením svojho úplne prvého plne elektrického modelu. V praxi ide o elektrifikovanú verziu súčasnej generácie modelu G80. Jej parametre ale nenaznačujú, že by bola pri vývoji na druhej koľaji, práve naopak.

Po sérii mnohých vzrušujúcich konceptov sme sa od luxusnej značky Genesis konečne dočkali jej prvého elektromobilu. Spomínané koncepty však idú nateraz do úzadia, prvým elektromobilom podznačky automobilky Hyundai je staro-nový model Genesis G80 2021 pomenovaný prosto „Electrified G80“.

ZDROJ | Hyundai Motor Company

Novinka má na jedno nabitie poskytovať dojazd viac ako 500 kilometrov (NEDC). Batéria bude podporovať rýchle nabíjanie výkonom do 350 kW, vďaka čomu jej na nabitie z 10 % na 80 % bude stačiť 22 minút nabíjania. V rámci systému Vehicle to Load (V2L) je auto schopné energiu zdieľať aj s menšími elektrickými zariadeniami a spotrebičmi.

ZDROJ | Hyundai Motor Company

Z nuly na 100 km/h má Electrified G80 zrýchliť z 4,9 sekundy, pod čo sa podpisuje aj pohon všetkých štyroch kolies. Ten bude vďaka systému DAS variabilný, systém tak bude môcť aktívne prepínať medzi pohonom všetkých štyroch kolies a pohonom zadných kolies podľa aktuálneho stavu vozovky.

ZDROJ | Hyundai Motor Company

Z SUV modelu GV80 si elektrifikovaná G80tka prepožičia aktívne potláčanie okolitého hluku, ktoré sa postará o minimalizáciu hluku v kabíne aktívnym snímaním a analýzou zvuku vozovky a následnou produkciou protichodných zvukových vĺn. Na rovnakom princípe pritom fungujú aj všetky slúchadlá s funkciou ANC.

ZDROJ | Hyundai Motor Company

V interiéri Genesis využilo viacero ekologických materiálov vrátane kože s prírodným farbivom, ktorá pokrýva sedačky, stredovú konzolu a opierky rúk, ekologické obloženie z prírodného a recyklovaného dreva a textil ušitý z vlákien vyrobených z recyklovaných PET fliaš.

Pozrite siBowers & Wilkins uvádzajú bezdrôtové slúchadlá PI7 a PI5. Vyškolia konkurenciu?

Cenu či dátum dostupnosti nového elektromobilu zatiaľ nepoznáme. Na trh by sa ale Genesis Electrified G80 mohol dostať ešte v priebehu tohto roka, pričom aktuálne dostupné informácie naznačujú tomu, že ju okrem Ázie a Severnej Ameriky skôr či neskôr uvidíme aj v Európe. Genesis ale upozorňuje, že americká a európska verzia sa môže od tej pôvodnej kórejskej v niektorých parametroch mierne líšiť, primárne v oficiálne udávanom dojazde.

ZdrojGenesis

Komentáre k článku