Francúzsky Pasqal mieri k elite vo vývoji kvantových počítačov

ZDROJ | VB

Spoločnosť Pasqal bola založená len v roku 2019, ale vo vývoji kvantových procesorov siaha na najvyššie méty. Využíva pritom technológiu vyvinutú na Institut d’Optique vo francúzskom Palaiseau, založenú na procese nazývanom „neutrálne atómy“.

Ide o trochu o tautonomické označenie, pretože atóm je už z princípu elektricky neutrálny, narozdiel od iónu, ktorý má jeden, alebo viac elektrónov navyše (záporný ión, anión), alebo mu naopak chýbajú a prevažuje kladný náboj protónov (katión).

Podľa spoluzakladateľa a generálneho riaditeľa Georgesa-Oliviera Reymonda umožnila táto technika  vybudovať procesory s veľkosťou až 200 qubitov, čím priblížila vytúženú kvantovú výhodu.

Pozrite siIBM Q System One je ďalším míľnikom vývoja kvantových počítačov

Kvantová výhoda, označovaná aj ako kvantová prevaha, znamená, že kvantový počítač dokáže vyriešiť problém, ktorý by bol prostredníctvom klasického počítača neriešiteľný. Koncepčne predstavuje kvantová výhoda jednak výzvu pre konštruktérov na vybudovanie výkonného kvantového hardvéru, jednak pre programátorov pri hľadaní zložitého problému, ktorý je možné vyriešiť týmto kvantovým počítačom. Termín vytvoril v roku 2012 John Preskill.

Zakladatelia spoločnosti Pasqal, sprava doľava: Antoine Browaeys, Georges-Olivier Reymond, Thierry Lahaye, Christophe Jurczak. (Chýba Alain Aspect)

Francúzsky startup je outsiderom v pretekoch šampiónov pri vývoji kvantových počítačov v porovnaní s hráčmi ako Google, IBM, alebo  D-Wave Systems, ale zdá sa, že rýchlo napreduje do čela peletónu.

„Ukázali sme, že výkon kvantových počítačov tu je,“ uviedol Reymond. „Ďalším krokom je ich dodávka, čo znamená budovanie zariadení, vývoj ponuky kvantovej výpočtovej techniky ako služby a sprístupnenie výkonu v cloude.“

Vlani predstavila spoločnosť IBM svoj ambiciózny plán vývoja kvantových počítačov. Štartuje uvedením svojho 27-qubitového procesora Falcon v roku 2019, tento rok je na rade 127-qubitový kvantový procesor Eagle a 1000 (resp. 1121) qubitový  procesor chce IBM vyvinúť do roku 2023.

ZDROJ | IBM

Ak teda Pasqal tvrdí, že má 200-qubitový procesor už dnes, nejde o maličkosť. Vďaka pokroku vo vývoji technológie uzavrel Pasqal koncom minulého roku partnerstvo so spoločnosťou Atos. Tá začleňuje hardvér Pasqal do vlastných riešení s kvantovými výpočtami. Ambície firmy mieria vysoko a neváha súperiť ani s IBM. Tak ako americký IT gigant, aj Pasqal chce do roku 2023 vytvoriť 1000 qubitový kvantový procesor.

Pasqal dosahuje pokroky prostredníctvom procesu „prirodzených atómov“. V mnohých kvantových počítačoch sú atómy ionizované, takže sú nabité a je ťažké udržať ich v stabilnom stave. Preto môžu mať kvantové počítače veľkú spotrebu energie a na udržanie atómov v stave, v ktorom môžu spracovávať dáta, vyžadujú supernízke teploty.

Použitie neutrálnych atómov vyžaduje menej energie a nepotrebuje hlboké chladenie, uviedol Reymond. Schopnosť umiestniť atómy do rôznych dvoj- a trojrozmerných stavov umožňuje vykonávať úlohy, ako kvantová simulácia a optimalizácia.

Spoločnosť sa teraz zameriava na budovanie kvantových počítačov pre potenciálnych zákazníkov, aj na cloudovú kvantovú službu, ktorá by podnikom umožnila začať experimentovať s touto technológiou. Podobný cloudový prístup s IBM Q System One používa pre vývojárov už vyše dvoch rokov aj IBM.

Pozrite siIBM Qiskit zrýchli výpočet úloh 100-násobne

Pasqal na podporu svojho vývoja získal 30,5 milióna dolárov od investorov ako spoločnosť Quantonation, Fond na inovácie obrany spravovaný francúzskou štátnou bankou Bpifrance, Runa Capital, Daphni a Eni Next. Svoju podporu ohlásil aj Fond Európskej rady pre inovácie (EIC). Reymond uviedol, že Pasqal už predal dve jednotky kvantového spracovania dát do výkonných výpočtových stredísk. Zdá sa teda, že v oblasti kvantových počítačov rastie vo Francúzsku pre veľkých hráčov zdatný súper.

ZdrojVentureBeat

Komentáre k článku