Fotky Google už nebudú bezplatné, na výber alternatívy máte necelý rok

ZDROJ | Google

Ak využívate službu Fotky Google na bezplatnú zálohu vašich fotografií a videí v zníženej kvalite, mali by ste spozornieť. Od 1. júna 2021 už totiž táto služba nebude bezplatná a každý ďalší zálohovaný záber vám už uberie z 15 GB bezplatného balíka dát, ktorý zdieľate so službami Gmail či Disk Google.

Google už viac ako päť rokov od spustenia služby Fotky Google umožňuje jej používateľom zálohovať si osobné fotografie a videá na vzdialené úložisko prakticky bezplatne. Platiť za toto úložisko museli len tí, ktorí si chceli svoje fotografie a videá zálohovať v pôvodnej kvalite. Ak vám neprekážala v podstate neviditeľná kompresia, voliť ste mohli bezplatnú zálohu vo „vysokej kvalite“.

ZDROJ | Google

Ani servery spoločnosti Google však nie sú nafukovacie a Google tiež nie je charita. V súčasnosti má technologický gigant na svojich serveroch uložené 4 bilióny fotografií a videí, ku ktorým sa každý týždeň pridá 28 miliárd ďalších. Takýto enormný objem dát sa nedá ukladať bezplatne donekonečna a bolo iba otázkou času, kedy Google v tomto prípade zatiahne ručnú brzdu.

Pozrite siOtravujú vás nové logá Google služieb? Zmente si ich na PC, Androide aj iOS

Stane sa tak 1. júna 2021, do kedy máte čas premýšľať, čo so zálohou vašich záberov ďalej. Fotografií a videí zálohovaných vo „vysokej kvalite“ sa po tomto dátume zmena nedotkne a tieto dáta sa vám nebudú do balíka bezplatného úložiska s kapacitou 15 GB spätne započítavať.

Prechod na platený Google One

Ak chcete vedieť, na akú dobu vám približne vystačí tento bezplatný balík dát, Google pre vás vytvoril prispôsobený odhad. Tento odhad zohľadňuje, ako často do účtu Google zálohujete fotky, videá a ďalší obsah.

ZDROJ | Google

Pre Google je samozrejme ideálnym scenárom, ak sa uňho rozhodnete zostať a pre ďalšiu zálohu si predplatíte jeho službu Google One. Ponuka predplatných v tejto službe začína na cene 1,99 € mesačne, resp. 19,99 € ročne za 100 GB úložisko. K dispozícii sú aj balíky s kapacitou 200 GB a 2 TB, pričom tento priestor môžete pohodlne zdieľať aj s ďalšími členmi vašej rodiny.

Aké sú bezplatné alternatívy?

Odpoveďou by mohlo byť „žiadne“, no to záleží od uhlu pohľadu. Za niektorú službu si už možno nepriamo platíte, iná síce na štýl služby Fotky Google bezplatná nie je, no jej bezplatný limit je natoľko štedrý, že vám bude stačiť.

Hneď na úvod môžeme spomenúť alternatívu pre používateľov zariadení od Apple. Práve tento gigant len nedávno spustil aj na Slovensku predplatnú službu Apple One, ktorá spája viaceré predplatné do jedného. Ak si teda už napr. predplácate Apple Music, Apple TV+ a Apple Arcade, predplatné za 50 či 200 GB úložisko v službe iCloud Drive môžete mať v podstate bez doplatku.

Podobne si už možno štedré úložisko nevedomky predplácate spolu s balíkom Microsoft 365 (predtým Office 365). V tomto prípade budete mať na zálohu fotografií a videí v službe OneDrive k dispozícii až 1 TB úložisko. Ak si naopak namiesto balíka kancelárskych programov predplácate kreatívne programy od Adobe, nezabudnite na úložisko Adobe Creative Cloud, v rámci ktorého budete mať na súbory, fotografie a videá v závislosti od vybraného balíka priestor s kapacitou 20 GB, 100 GB alebo až 1 TB.

ZDROJ | Bench Accounting

Ak žiadnu z týchto služieb nevyužívate, zaujať vás môže služba pCloud, ktorú si na rozdiel od ostatných nemusíte predplácať na mesiac či rok. Za jednorazový poplatok vo výške 175-350 € v tejto službe môžete získať na celý život cloudové úložisko s kapacitou 500 GB až 2 TB.

Pozrite siAká miera súkromia sa vám dostáva, ak využívate cloud?

Neobmedzené úložisko na fotografie (nie videá) využijú najmä profesionálni fotografi v službe Flickr. Bezplatne môžete do tejto služby odoslať v plnom rozlíšení 1 000 fotografií. Neobmedzené úložisko Flickr Pro si môžete predplatiť za 7,49 € mesačne, 19,99 € 3-mesačne alebo 65,88 € ročne.

ZdrojGoogle

Komentáre k článku