Firma Arris začne ako prvá predávať routre s otvoreným štandardom Wi-Fi

ZDROJ | Arris

Určite ste už aj vy zistili, že nie je router ako router. Líšia sa nielen cenou, ale hlavne parametrami. Začiatkom roka zaviedla Wi-Fi Alliance  (organizácia, ktorá robí a dohliada na normy Wi-Fi) nový štandard pre sieťové routre. Ten zabezpečí, aby mohli spolu fungovať zariadenia od rôznych výrobcov. Arris ako prvá spoločnosť na svete ponúka zariadenie, ktoré už túto normu dodržiava.

Norma pre sieťové smerovače (routre) dostala názov EasyMesh. Má slúžiť na to, aby sa dalo skombinovať niekoľko smerovačov do jednej sete. Na čo je to dobré? Ak bývate vo väčšom byte a celkom určite v dome, určite ste sa stretli s problémom dosahu vašej domácej wifiny. Doteraz sa to dalo riešiť jedine tak, že ste si kúpili viac smerovačov od toho istého výrobcu, aby dokázali medzi sebou komunikovať.

ZDROJ | Arris

Wi-Fi Alliance zaviedla tento nový štandard práve preto, aby nebol používateľ viazaný na jedného výrobcu. Stačí, keď si kúpi router, kde je uvedené, že podporuje EasyMesh. Keď zistí, že má krátky dosah, dokúpi si ďalší, tiež s touto podporou a nebude mať problém zapojiť ich do rovnakej siete.

Pozrite siNetgear Orbi Pro – Konečne Wi-Fi v celom dome?

Veľkým výrobcom samozrejme starý stav vyhovoval, pretože nútil zákazníkov, ktorí si už raz kúpili ich značku, nakupovať iba u nich. Napriek tomu Wi-Fi Alliance predpokladá, že sa štandard rozšíri a bude bežný. Prvá lastovička, ktorá EasyMesh ponúka je tu. Spoločnosť Arris oznámila, že onedlho uvedie na trh prvý router s touto certifikáciou. Zatiaľ ale nepoznáme dátum spustenia predaja, ani cenu zariadenia.

https://youtu.be/Sjhy4x_5TOc

Arris VAP4641 používa technológiu 802.11ac wave 2 s Wi-Fi Certified EasyMesh. Bezdrôtový prístup zabezpečujú dve pásma: 4 x 4 5 GHz (802.11ac) a 2 x 2 2,4 GHz (802.11n). Router má jeden port LAN RJ45 s gigabitovým ethernetom (10/100/1000) a môže byť súčasťou riešenia ARRIS HomeAssure Wi-Fi, ktoré poskytne vysokovýkonné Wi-Fi v celom priestore s automatickým nastavovaním a optimalizáciou.

Pozrite siNajrýchlejšie Wi-Fi 802.11ax prichádza

ZDROJ | Arris

VAP4641 ponúka tiež zaujímavé riešenie pripojenia na elektrickú energiu. Napájať sa dá nielen cez kábel, ale pomocou redukcie sa dá zasunúť celé zariadenie do elektrickej zástrčky.

ZDROJ | Arris

Pozrite siAko si jednoducho skryť Wi-Fi router za televízor?

Zariadenie s novou normou je teda na svete a my môžeme skonštatovať, že prvý a rozhodujúci krok sa urobil. Ostáva len veriť, že sa pripoja ďalší výrobcovia a onedlho bude na každom smerovači svietiť nápis EasyMesh. Zákazníci rozhodne nebudú proti.

 

ZdrojArris

Komentáre k článku