Fiat sa chce do roku 2030 vyrábať iba elektromobily

ZDROJ | Fiat

Mnohým sa to síce páčiť nemusí, no faktom je, že čoraz viac automobiliek prechádza pomaly zo spaľovacích motorov na elektrické. Svoje plány v tejto oblasti priblížil aj Fiat.

Kým niektoré mestá plánujú do roku 2030 obmedziť alebo zakázať vstup autám s dieselovým pohonom, automobilky plánujú postupne prechádzať zo spaľovacích motorov na elektrické. Taliansky Fiat si stanovil rok 2030, do kedy chce stihnúť transformáciu na výrobcu, ktorý sa venuje čisto elektromobilom. V roku 2025 chce začať Fiat vyraďovať postupne modely so spaľovacím pohonom z výroby.

ZDROJ | Fiat

Pozrite siPoskladali sme taliansku ikonu z kociek – LEGO Creator Expert FIAT 500

Našim cieľom je priniesť na trh elektromobily, ktoré nebudú stáť viac ako tie so spaľovacími motormi a to čím skôr. Podarí sa to aj vďaka znižovaniu cien batérií„, uvádza výkonný riaditeľ Fiatu, Olivier François.

Takáto radikálna zmena pre Fiat bude znamenať aj náhradu ikonických Fiatov elektrickými modelmi. V súčasnosti automobilka napríklad ponúka legendárny Fiat 500 s elektrickým pohonom.

Ten ukrýva pod kapotou 88 kW elektromotor (118 k), ktorý dopuje 42 kWh batéria. Tá má podľa Fiatu dodávať dostatok energie počas 320 km (WLTP) jazdenia. Nabíjať ju je možné maximálnym výkonom 85 kW. Vo vnútri je 11 kW nabíjačka pre AC prúd, teda domáce nabíjanie. Cena takéhoto elektrického Fiatu je však nastavená stále dosť vysoko a presahuje 35 000 €.

ZDROJ | Fiat

Pozrite siFiat 500 e vo verzii 3+1 ponúkne polovičné dvere navyše

Fiat nie je jedinou automobilkou, ktorá plánuje takýto krok. Príkladom je Mini, Volvo či Ford, ktorý plánuje prejsť na elektromobily taktiež do roku 2030. Japonská Honda plánuje takýto krok do roku 2040.

ZdrojEngadget,Autocar

Komentáre k článku

Milí čitatelia a návštevníci portálu TECHBOX.sk, pre skvalitnenie našich služieb používame súbory cookies. Prehliadaním stránky TECHBOX.sk súhlasíte s používaním týchto súborov. Viac info