Facebook umožní autorom ochrániť ich obrazovú tvorbu pred nepovoleným šírením

ZDROJ | Pixabay

Facebook vychádza v ústrety fotografom, umelcom a ďalším tvorcom digitálneho obsahu, ktorý sa v súčasnosti šíri sociálnymi sieťami Facebook a Instagram aj bez ich výslovného povolenia. Do rúk im dáva nové nástroje, pomocou ktorých môžu svoju tvorbu pred nepovoleným šírením ochrániť.

Do ponuky nástrojov vybraných partnerov spoločnosti Facebook pribudol tento týždeň nový nástroj Rights Manager for Images. Takzvaný správca práv pre obrázky umožní pôvodným tvorcom obrazového obsahu rozhodnúť, či chcú svoju tvorbu zdieľanú inými stránkami nechať online, jej zverejnenie zablokovať len vo vybraných regiónoch alebo ju chcú zo sociálnej siete úplne zmazať.

ZDROJ | Facebook

O hľadanie obrázkov publikovaných bez súhlasu autora sa postará umelá inteligencia. Tá bude mať k dispozícii CVS súbor s pôvodným obrázkom, ktorý musí do nástroja vložiť sám autor. Nový správca práv nebude fungovať iba na sociálnej sieti Facebook, ale aj Instagram, kde dochádza k nepovolenému zdieľaniu obsahu chráneného autorským právom ešte častejšie.

Facebook pristupuje k rozšíreniu nástroja pre všetkých používateľov opatrne. Podľa spoločnosti totiž ide o pomerne mocný nástroj a tak ho najprv testuje iba na malej vzorke partnerských účtov. Pred verejným sprístupnením správcu práv sa tak ešte môže spôsob jeho fungovania zmeniť, aby nemohlo dôjsť k prípadnému zneužitiu jeho možností.

Pozrite siAplikácia RTRO by Moment prenáša ikonické kamery do éry Instagramu

Spoločnosť musí ešte rozhodnúť, do kedy ide pri čo i len mierne upravenom obrázku ešte stále o chránený originál a kedy sa z neho stáva už hoci upravené, ale originálne dielo. Príkladom toho sú vtipné kompilácie obrázkov, ktorých pôvod siaha často do autorsky chránených filmov, seriálov alebo fotobánk.

Ak patríte medzi tvorcov originálneho obsahu, o prístup do správcu práv pre obrázky môžete požiadať už dnes cez špeciálny formulár. Zatiaľ nie je jasné, ako rýchlo Facebook tieto prihlášky vybavuje a kedy plánuje správcu práv naplno spustiť. Vzhľadom na klesajúci podiel originálneho obsahu na jeho sociálnych sieťach je však v jeho záujme, aby to bolo čo najskôr.

ZdrojFacebook

Komentáre k článku