Facebook spomalí šírenie hoaxov, zdieľanie bude podmienené prečítaním správy

ZDROJ | Tim Bennett

Najväčšia sociálna sieť na svete, Facebook, oficiálne oznámila, že aj ona sa chystá spustiť nie radikálne, ale aspoň nejaké riešenie na spomalenie šírenia hoaxov a poloprávd. Pred zdieľaním článku Facebook upozorní na fakt, že ste ho ani neotvorili.

ZDROJ | Facebook

Minulý rok čosi podobné predstavil Twitter, ktorý pred tým, ako by používateľ zdieľal, teda retweetoval správu, upozorní na to, aby človek si správu aj reálne prečítal.

Nie je to žiadne radikálne riešenie. Dôvodom je jednoznačne sloboda slova, no aj napriek tomu aspoň „otravuje“ a chronický zdieľač má o čosi trpkejší život. Práve niečo podobné teraz spúšťa aj Facebooku, ktorý novinku oznámil práve na Twitteri.

Zo strany Facebooku ide zatiaľ iba o test na pomerne malej skupine používateľov. Má ísť o 6% používateľov Facebooku po celom svete na operačnom systéme Android.

Vyskakovacie okno nezastaví človeka pred zdieľaním, no aspoň ho upozorní na to, že zdieľa článok, ktorý si ani neotvoril. Zároveň Facebook v okne dodáva, že zdieľaním článku pred jeho samotným otvorením hrozí, že používateľ príde o dôležité fakty, ktoré sú až v článku.

ZDROJ | Facebook

To je pre prípad, že človek bez rozmyslu zdieľa články iba na základe nadpisu, ktorý býva neraz postavený na emóciách. Práve emócie sú tým, čo zas čast rozhoduje pri zdieľaní alebo nezdieľaní najrôznejšieho obsahu.

Odporúčam síce starší, ale stále veľmi aktuálny článok Ako overovať fakty aj na sociálnych sieťach? Stačí zväčša jeden krok! Pre spestrenie môžete sledovať aj oficiálnu stránku Polície SR – Hoaxy a podvody – Polícia SR.

Komentáre k článku