EÚ vyzýva technologických gigantov, aby posielali správy o boji s konšpiráciami

ZDROJ | LoboStudioHamburg (Pixabay.com)

Technologické spoločnosti a sociálne siete by mali podľa predstaviteľov EÚ posielať mesačné správy o tom, aký je stav fake news a ako bojujú s konšpiračnými teóriami na internete.

Európsky šéf diplomacie Josep Borrel a podpredsedníčka Európskej komisie pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová podčiarkli vážnosť informovania o konšpiračných teóriách, ktorá narástla najmä v čase falošných správ v súvislosti s pandémiou Covid-19. Týka sa to najmä konšpirácií, ktoré sa k nám dostávajú z Ruska a Číny, vyjadrili sa predstavitelia EÚ.

Zahraniční aktéri a konkrétne tretie krajiny, napríklad Rusko a Čína, vytvárajú cielené dezinformačné kampane v Európskej únii, jej susedstve a po celom svete“ vyjadril sa Josep Borrel.

ZDROJ | NerdAlert

Pozrite siPodvodníci zneužívajú strach ľudí z 5G sietí, predávajú falošnú USB rušičku

Ukázalo sa, že dezinformácie nielenže poškodzujú našu demokraciu, ale aj životy našich občanov„, podčiarkla sa Věra Jourová .

Taktiež dodala, že ďalším frontom v boji s falošnými správami je vakcinácia. Podľa jednej zo štúdií ochota dať sa zaočkovať padla v Nemecku za dva mesiace až o 20 %.

Spoločnosti ako Google, Facebook či Twitter by tak mali posielať mesačné správy s detailmi o ich boji s konšpiračným obsahom a taktiež by mali tieto platformy limitovať dezinformácie spojené súčasne najmä s koronavírusom.

Tieto firmy podpísali dohodu o zásadách správania sa spolu s firmou Mozilla, ktorej cieľom je bojovať s falošnými správami. Túto dohodu má v blízkej budúcnosti podpísať aj ďalšia úspešná platforma – populárna najmä medzi mladšími konzumentmi – čínska aplikácia TikTok.

ZDROJ | tiktok

Pozrite siFacebook zakazuje uverejnovať na sociálnej sieti deepfake videá

Cieľom by mali byť efektívne nástroje strategickej komunikácie a orgány, ktoré bojujú s hybridnými hrozbami, ktoré by mali reagovať v reálnom čase a mali by zasiahnuť čo najväčší počet ľudí. Bez spolupráce so sociálnymi sieťami, kde funguje väčšina konšpiračnej scény, to však nepôjde.

ZdrojEuropean Commission,Reuters

Komentáre k článku