Elektrický remorkér má batérií ako 114 Tesiel, ušetrí tony skleníkových plynov

ZDROJ | Crowley Maritime

Americká spoločnosť Crowley Maritime Corp. predstavila svoj prvý plne elektrický remorkér eWolf. Novinka má byť prvým podobným plavidlom vo vodách USA. Má v sebe toľko batérií, koľko by sa zmestilo do zhruba 114 elektromobilov Tesla Model 3. Vďaka elektrickému pohonu ale ušetrí desiatky ton skleníkových plynov ročne.

ZDROJ | Crowley Maritime

To má byť to najhlavnejšie, čo nový remorkér prinesie. Crowley Maritime uvádza, že počas prvých 10 rokov fungovania ušetrí 178 ton oxidov dusíka, ktoré emitujú naftové agregáty v podobných lodiach. Zároveň sa zníži vypúšťanie PM častíc do ovzdušia o zhruba 2,5 tony. Čerešničkou má byť zníženie emisií CO2 až o 3 100 metrických ton. Všetky prepočty platia pri používaní eWolf voči bežným remorkérom.

Remorkér zároveň ušetrí aj obrovské množstvo paliva. V Crowley Maritime vypočítali, že to bude až okolo 113 500 litrov nafty ročne!

ZDROJ | Crowley Maritime

Remorkér má vo svojom vnútri batériu s kapacitou neuveriteľných 6,2 MWh. To je zhruba toľko, koľko by sa zmestilo do 114 elektromobilov Tesla Model 3 v základnej verzii. Hlavné elektrické prvky zabezpečí ABB. Nabíjanie má byť rýchle, postarať sa oň má spoločnosť Cohran Marine.  O aký typ nabíjania pôjde zatiaľ nie je známe. V lodi sú ale pre istotu osadené aj dva 300 kW generátory pre výrobu elektriny v prípade núdze.

ZDROJ | Crowley Maritime

O chod sa stará dvojica 2,1 MW elektromotorov. Maximálna rýchlosť eWolfu je 12 uzlov, čo je zhruba 22 km/h. 25-metrové plavidlo má ťažný výkon (Bollard pull) má byť 70 ton, tonáž výrobca udáva na 200 (GRT), resp. 500 (GT).

Novinku má vyrobiť spoločnosť Master Boat Builders v kooperácii práve s Crowley Maritime Corp. a spoločnosťou Jensen Maritime, ktorá sa venuje navrhovaniu lodí. Súčasťou projektu sú ale aj štátne orgány ako San Diego County Air Pollution Control District, California Air Resources Board, Port of San Diego, U.S. Environmental Protection Agency a U.S. Maritime Administration.

ZDROJ | Crowley Maritime

Crowley Maritime eWolf zatiaľ nie je na vode, tvorcovia ale veria, že bude plne operácie schopný do polovice roka 2023. Pomáhať by mal lodiam vo svojej domovine, v Port of San Diego s USA.

ZDROJ | Crowley Maritime

ZdrojCrowley

Komentáre k článku