Dúha na Marse? Perseverance posiela ďalšiu sériu zaujímavých záberov

ZDROJ | NASA/JPL-Caltech

Pri minulotýždňovom pohľade na marťanskú misiu Perseverance sa už zdalo, že prvý let drobnej helikoptéry Ingenuity je na spadnutie. Štart pôvodne plánovaný najneskôr na dnes sa však z dôvodu chyby pri teste odkladá o pár dní. Perseverance však toto čakanie vynahradzuje ďalšou nádielkou zaujímavých záberov vrátane zdanlivej fotografie marťanskej dúhy.

Štart Ingenuity sa opäť odkladá

Helikoptéra Ingenuity sa v priebehu minulého týždňa úspešne oddelila od vozidla Perseverance a aj napriek viditeľnej vrstve prachu na jej solárnych paneloch dokázala pomocou vlastnej batérie slúžiacej aj na udržiavanie elektroniky v teple prežiť „osamote“ prvú noc na Marse.

Na rad preto prišli prvé testy rotorov, ktoré Perseverance zachytil pomocou jednej zo svojich kamier. Po prvom teste pri nízkych otáčkach, ktorý zachytil Persy, prišiel na rad vysoko-rýchlostný test, ktorý bol však pri prechode z predletového do letového režimu ukončený predčasne.

Helikoptére mal podľa správy NASA vypršať tzv. „watchdog“ časovač, ktorý dohliada na poradie príkazov a upozorňuje systém na akékoľvek problémy, ktoré by mohli smerovať k poškodeniu hardvéru. Helikoptéra je podľa agentúry v poriadku, ostrý štart sa však kvôli oprave chyby presúva najskôr na stredu.

Dúha na Marse?

Perseverance poslal v priebehu tohto týždňa na Zem fotografiu, ktorá vyvolala menší rozruch. Fotografia totiž zachytáva niečo, čo sa nápadne podobá na dúhu. Jej vznik je však vzhľadom na tamojšie podmienky a nedostatok vody a príliš chladný vzduch nemožný. NASA má oveľa jednoduchšie vysvetlenie.

Farebný oblúk na fotografii nie je dúha, ale odraz svetla na objektíve jednej zo zadných kamier Hazcam, ktoré na rozdiel od predných kamier nie sú vybavené slnečnou clonou. Perseverance totiž po väčšinu času jazdí smerom vpred a tak ochranu pred skreslením obrazu slnkom na zadných kamerách nepotrebuje.

Prvá skupinová selfie

Po spustení helikoptéry Ingenuity na povrch Marsu sa Perseverance presunul do bezpečnej vzdialenosti, odkiaľ bude sledovať jej prvý let. Ešte predtým si však urobil s helikoptérou svoju prvú skupinovú selfie fotografiu z krátera Jezero.

Persy vytvoril túto selfie fotografiu pomocou kamery WATSON (Wide Angle Topographic Sensor for Operations and eNgineering), ktorú má umiestnenú spolu so zariadením SHERLOC na svojom robotickom ramene. Výsledný záber je zložený z 62 samostatných snímok, najprv s Persyho pohľadom na Ingenuity a potom do objektívu.

Komentáre k článku