Display Week 2021: Samsung prináša displeje novej generácie

ZDROJ | SID

Society for Information Display (SID) tento týždeň (16. 5. – 21. 5. 2021) poriada v kalifornskom San José výstavu Display Week 2021, kde viacero kľúčových výrobcov predstavuje najnovšie technológie pre displeje.

Spoločnosť Samsung Display odhalila niekoľko zaujímavých detailov o technológii skladacích a rolovateľných displejov novej generácie, ktoré na podujatí predvedie. Patrí medzi ne viacnásobne skladateľný „S-foldable“ OLED panel, skladací monitor, rolovateľný OLED displej a riešenie kamery pod panelom.

Pozrite siSharp 4K OLED má rolovateľný 30“ displej bez RGB filtrov

Prvou z noviniek je 17-palcový skladací OLED panel. Samsung tvrdí, že takéto 17“ displeje budú slúžiť ako prenosný monitor v rozloženom stave a po zložení ako tablet s pomerom strán  4: 3. Tento skladací panel vyzerá podobne ako Microsoft Surface Duo s tenšími rámikmi a bez viditeľného stredového pántu. Transformácia z tabletu na monitor je isto zaujímavá možnosť, ale formát veľkého displeja 4:3 je desivý.

ZDROJ | Samsung

Skúste si predstaviť „upgrade“ vášho domáceho širokouhlého televízora s formátom 16:9 na starú dobrú „CRT kocku“ s obrazovkou 4:3. Podobné „vymoženosti“ zažijete pri nových smartfónoch so skladacím displejom (napr. Samsung Galaxy Z Fold 2, Z Fold 3), čo je pre niektorých používateľov (vrátane mňa) silným inhibítorom ich nákupu.

Pozrite siSkladačku? Huawei Mate X2 vs Samsung Galaxy Z Fold2 5G vs Xiaomi Mi Mix Fold

Podstatne zaujímavejším sa javí riešenie S-foldable, čiže skladateľné do „S“. Tento nový typ OLED panelov sa dá zložiť rôznymi spôsobmi. Samsung Display tvrdí, že 7,2-palcový displej bude možné sklopiť dvakrát dovnútra aj von. Umožnia to dva sklopné pánty. Koncept v zloženom stave môže slúžiť ako displej pre smartfón a úplne rozvinutý ako tablet.

ZDROJ | Samsung

Samsung Display na Display Week 2021 predstaví aj výsuvný OLED displej, ktorý si po zatvorení zachová tvar tradičného smartfónu a po otvorení ponúkne zážitok z veľkej obrazovky. Koncept od Samsungu sa podobá modelu OPPO X 2021, s panelom, ktorý sa rozširuje doprava, ale výrobca je zatiaľ skúpy na ďalšie podrobnosti.

Poslednou novinkou Samsungu, ktorá zas nie je úplne nová, sú OLED displeje pre notebooky s kamerou umiestnenou pod displejom (Under Panel Camera, UPC). Tento displej bol predstavený už začiatkom roku 2021 pod názvom „Samsung Blade Bezel“.

Pozrite siTCL má nové smartfóny a rolovateľný sci-fi displej s veľkosťou až 17″

Samsung v rámci úvodných informácií ukazuje notebook s tenkými rámčekmi, kde krúžok v blízkosti horného rámu označuje oblasť UPC.

ZDROJ | Samsung

Na výstave sa zúčastnia aj ďalší výrobcovia, vrátane najväčšieho konkurenta Samsungu v oblasti OLED technológií. LG na podujatí predstaví viacero zaujímavých noviniek, vrátane 83-palcového OLED TV, rolovateľné a priehľadné OLED panely a ďalšie. Pozoruhodnou je technológia Cinematic Sound OLED – displej, ktorý je schopný generovať zvuk priamo z obrazovky bez samostatných reproduktorov. O týchto novinkách vás budeme určite informovať, len čo budú dostupné detaily.

ZdrojOLED-info

Komentáre k článku