Delphi testuje autonómne taxi v Singapure

ZDROJ | Delphi

Ak sa niekedy v najbližšej dobe objavíte v Singapure, môže sa stať, že vás na letisko zoberie autonómny taxík. Spoločnosť Delphi totiž oznámila, že spúšťa testovanie autonómnych áut na verejných komunikáciách.

https://vimeo.com/176334194

Súčasťou testu je aj niekoľko taxíkov, ktoré bude používať najväčšia taxi služba v Singapure. Testovanie je súčasťou programu pre dopravu na vyžiadanie, ktorý patrí k rozsiahlemu výskumu autonómnych vozidiel.

Pozrite siCES 2015 | Audi A7 zvládlo 900 kilometrov bez zásahu vodiča!

Ak teda budete mať to štastie, možno sa zveziete v jednom z troch Audi SQ5, ktoré jazdia úplne samé na trase o dĺžke približne osem kilometrov.

https://vimeo.com/176338446

Samozrejme v aute nebudete úplne sami. Vždy v ňom bude sedieť vodič, ktorý bude fungovať ako záchranná brzda v prípade, že by sa auto vymklo kontrole, alebo by nastala neštandardná situácia.

V neskorších fázach testovania však možno už v aute nebude ani šofér, prípadne spoločnosti hovoria aj o úplnom odstránení volantu z vozidla. Na to si však budeme musieť ešte počkať.

Map of Autonomous Mobility on Demand test route to be used by Delphi's automated driving vehicle. (PRNewsFoto/Delphi Automotive PLC)
Map of Autonomous Mobility on Demand test route to be used by Delphi’s automated driving vehicle. (PRNewsFoto/Delphi Automotive PLC)ZDROJ | PR Newswire

Pre Delphi toto nie je prvý autonómny projekt. Už minulý rok spoločnosť prezentovala autonómnu jazdu z jedného pobrežia Ameriky na druhé a aktuálne má podobný testovací program aj v Silicon Valley.

V budúcnosti by však spoločnosť chcela podobné testovacie trasy spustiť aj v iných mestách USA a v Európe. Testovacia prevádzka v Singapure je plánovaná na tri roky, pričom jej komerčné nasadenie by malo nastať v roku 2020.

ZdrojDelphi

Komentáre k článku