Dell by mohol po 4 rokoch znova predávať svoje akcie

Na svetlo sveta sa dostávajú nové informácie. Tie hovoria o tom, že americký technologický gigant Dell by sa mohol znova stať verejnou obchodnou spoločnosťou.

V roku 2013 sa Dell stal privátnou spoločnosťou, čo akcionárom znemožnilo nakupovať jej akcie. Výrobcovi navyše odpadla potreba zverejňovať svoje finančné výsledky. O tri roky neskôr sa však CEO, Michael Dell rozhodol, že jeho spoločnosť kúpi poskytovateľa úložiskových technológií EMC Corp. a majoritný podiel jeho dodávateľa, VMware. S touto akvizíciou sa ale spája aj veľký dlh, ktorý Dell vznikol pri nákupe v hodnote 67 miliárd amerických dolárov.

ZDROJ | Dell

Teraz sa začínajú objavovať informácie z dôveryhodných portálov ako Reuters, The Wall Street Journal či Bloomberg o tom, že privátna spoločnosť by sa znova mohla stať verejnou. Prvou divíziou, ktorej by sa zmeny mohli dotknúť je dcérska spoločnosť Pivotal Software, ktorá má podstúpiť prvú verejnú ponuku akcií (IPO). Tá by mohla mať podľa odhadov trhovú hodnotu 5 až 7 miliárd dolárov. Trhový podiel počítačov americkej značky sa navyše z roku 2016 na 2017 zvýšil z 15,7 % na 16,1 %, čo môže pri zvolení IPO investorov motivovať.

IPO by výrobcovi mohlo pomôcť vyrovnať aspoň časť svojho dlhu. Ten tvorí 51,6 miliárd USD, z ktorého časť je kompenzovaná 13,7 miliardami peňažných prostriedkov a krátkodobých investícii. Okrem toho sa povráva aj o tom, že Dell plánuje odkúpiť zvyšných približne 20 % akcií od VMWare. To však nebude také jednoduché. Hodnota akcií VMWare totiž za posledných dvanásť mesiacov narástla o viac ako 62 percent, pričom dosiahla najvyššiu cenu doteraz.

Pozrite siDell Mobile Connect – takmer bezchybná súhra notebooku a smartfónu

Podľa portálov Bloomberg a Reuters sa výbor spoločnosti stretne tento mesiac a zváži všetky dostupné riešenia. Je taktiež možné, že niekto z Dell zámerne vypustil túto informáciu za účelom sledovania reakcií trhu.

ZdrojReuters

Komentáre k článku