Čo prinesie Computex 2019? Novinky chystá AMD, ASUS, Intel a ďalší giganti

ZDROJ | Taiwan External Trade Development Council/Taipei Computer Association

Keď už sa zdá, že v oblasti počítačov nemôžeme očakávať zaujímavé inovácie, príde výstava Computex, ktorá nás okamžite vyvedie z omylu. Bude to tak aj tento rok?

Výstava Computex 2019 v Tchaj-peji otvára svoje brány už 28. mája a jej súčasťou budú spoločnosti ako AMD, ASUS, Intel, Microsoft alebo NVIDIA. Môžeme sa teda tešiť na predstavenie nových procesorov, grafických kariet a počítačov, ako aj na prezentácie pokroku vo vývoji umelej inteligencie, autonómnych vozidiel a IoT systémov.

AMD

Pôsobenie spoločnosti AMD v oblasti procesorov a grafických kariet súčasne naznačuje, že by sme počas tohtoročnej výstavy Computex mohli vidieť predstavenie hneď dvoch kľúčových produktov od tejto spoločnosti. Väčšiu šancu na premiéru majú nové procesory Ryzen.

Podľa posledného úniku by AMD malo v dohľadnej dobe predstaviť nové procesory s maximálne 16 jadrami a 32 vláknami, ktoré pobežia na frekvencii 3,3 GHz s možnosťou navýšenia na 4,2 GHz. Computex je ideálnym miestom, kde by k takémuto predstaveniu mohlo dôjsť.

Minimálne poodhalené, ak nie celkom predstavené, by mohli byť aj nové grafické karty AMD Navi, ktoré by sa mali dostať do predaja už v júli. Keďže pôjde o grafické karty postavené na 7-nm výrobnom procese, k vydaniu by mohlo dôjsť presne 7.7.

ASUS

Minuloročný ASUS ZenBook Pro 15 s obrazovkou namiesto touchpad a ASUS Project Precog s obrazovkou namiesto klávesnice ukázali, že ASUS sa rozhodne nebojí experimentovať a minimálne v prípade prvého produktu svoje experimenty aj priniesť ak na náš trh.

Project Pecog sa napriek svojej minuloročnej premiére ešte na trh nedostal, no to by sa malo zmeniť ešte v priebehu tohto roka. Presný dátum vydania by sme sa tak mohli dozvedieť práve počas Computexu. Dátum vydania a cenu by na výstave mohol dostať aj nezvyčajný herný počítač ASUS ROG Mothership.

Pozrite siASUS ROG Mothership je alternatívou k desktopu

Intel

Hlavný rival AMD musí čeliť silnejúcej konkurencii na viacerých frontoch, ako aj vlastným problémom s bezpečnostnými dierami v procesoroch. Očakávali by sme teda predstavenie noviniek, ktoré spoločnosti vrátia vietor do plachiet a otvoria jej dvere do nových oblastí. V prvom prípade by to mohli byť nové procesory Ice Lake vyrábané 10-nm procesom, ktorých výroba má byť spustená už v júni.

ZDROJ | Intel

V druhom prípade môže ísť o prvú dedikovanú grafickú kartu od Intelu, ktorá bude po prvý krát priamo konkurovať grafickým kartám od spoločností AMD a NVIDIA. Na dátum vydania je možno ešte skoro, no Computex 2019 by mohol priniesť aspoň bližšie priblíženie parametrov.

NVIDIA

Hoci sú grafické karty RTX zo série 20 relatívne nové, NVIDIA potrebuje aktívne súperiť s AMD a tieto karty minimálne mierne osviežiť. Podľa RedGamingTech sú v prípade nové grafické karty postavené na architektúre Turing, ktoré prinesú zvýšenie rýchlosti pamätí z 14 Gb/s na 16 Gb/s. Tieto pamäťové moduly by mal do grafických kariet dodať Samsung.

https://youtu.be/LiLVZje9_nE

Qualcomm

Qualcomm na výstave Computex s obľubou predstavuje nové platformy Snapdragon určené pre notebooky s operačným systémom Windows 10. Najnovší Snapdragon 8cx s integrovaným 5G modemom bol predstavený vo februári na výstave MWC v Barcelone. Qualcomm tak môže na toto predstavenie nadviazať vylepšenou generáciou, alebo minimálne bližším predstavením produktov, ktoré túto platformu využijú.

ZDROJ | Qualcomm

Acer, Dell, Gigabyte, MSI

Dali by sme ruku do ohňa za to, že táto štvorica si na tohtoročný Computex prinesie nové Ultrabooky a herné počítače a notebooky. Žiadne konkrétne náznaky ani úniky však zatiaľ nemáme a tak sa budeme musieť nechať prekvapiť tým, čo si na nás tieto spoločnosti pripravili.

Všetky novinky z Computex 2019 vám prinesieme naživo priamo z výstaviska v taiwanskom Tchaj-peji. Nezabudnite tak sledovať novinky a rýchle správy, ako aj náš Instagram, Facebook a YouTube.

Komentáre k článku