Chytré domácnosti surfujú na „tretej vlne“ Wi-Fi

ZDROJ | Ars Technica

Bezdrôtový rýchly prístup do internetu je fenomén, ktorý väčšina z nás považuje za samozrejmosť a nutnosť, pričom popri mobilných dátových sieťach zohráva čoraz dôležitejšiu úlohu pripojenie cez Wi-Fi.

Lokálne bezdrôtové siete WLAN, ktorých je Wi-Fi hlavným reprezentantom, pritom z hľadiska objemu prenesených dát v domácnostiach (a v interiéroch všeobecne) určite vo väčšine prípadov nad mobilnými sieťami dominujú.

Pozrite siTrulifi prenáša dáta rýchlo a bezpečne. Nahradí Wi-Fi?

Analytická spoločnosť Strategy Analytics (SA) odhaduje, že v súčasnosti existuje na celom svete 750 miliónov domácností s aktívnymi sieťami Wi-Fi, ktoré používajú takmer 5 miliárd domácich zariadení Wi-Fi. Možno vás prekvapí, že veľkú časť Wi-Fi prístrojov, ktoré sa v domácnosti používajú tvoria televízory a súvisiace periférie (streamovacie boxy, herné konzoly a ďalšie).

ZDROJ | The Georgia Straight

Televízory a príslušenstvo predstavujú dnes takmer tretinu všetkých pripojených zariadení, ale toto sa po roku 2020 zmení. Správa SA The Wireless Home: Assessing the Scale of the Global Home Wi-Fi Device Market (Bezdrôtová domácnosť: Posúdenie rozsahu globálneho trhu s domácimi Wi-Fi zariadeniami) predpovedá, že do roku 2030, teda zhruba za 11 rokov, sa počet domácich Wi-Fi zariadení vo svete zvýši viac ako trojnásobne, na 17 miliárd.

Pozrite siWi-Fi: nový štandard môže predbehnúť 5G, tvrdí WBA

Správa skúma meniace sa formy bezdrôtovej domácnosti s posunom k smart domom a bytom, polemizuje o meniacom sa význame hlavných segmentov zariadení a hodnotí príležitosti pre najnovší štandard Wi-Fi 6 (podľa klasifikácie IEEE ide o technológiu 802.11ax).

ZDROJ | SA

V správe sa tiež uvádza, že dnes je hlavným domácim štandardom pre WLAN siete Wi-Fi 5 (802.11ac) s podielom troch štvrtín predaja zariadení v roku 2019. Novo zavedený štandard, Wi-Fi 6 (802.11ax), bude predstavovať tretinu predaja zariadení do roku 2023 a postupne bude dominovať.

Rast inteligentných domácich komponentov s podporou Wi-Fi, ako sú inteligentné reproduktory, inteligentné zariadenia, videokamery a termostaty, bude predstavovať tretiu vlnu vo vývoji bezdrôtových domov a využívania bezdrôtovej konektivity v nich.

Pozrite siNajrýchlejšie Wi-Fi 802.11ax prichádza

Éra intenzívneho nasadenia Wi-Fi v domácnostiach začala na prelome tisícročí. Spustili ju pripojené počítače a periférie po roku 2000 a druhú vlnu priniesli práve smart TV od roku 2010.

V roku 2019 budú zariadenia inteligentnej televízie tvoriť 29% všetkých používaných domácich zariadení Wi-Fi, ale zariadenia inteligentných domácností ich v roku 2020 prekonajú. Ich podiel postupne dosiahne viac ako 60% používaných zariadení Wi-Fi, tvrdí Strategy Analytics.

ZDROJ | Wi-Fi Alliance

Podľa Davida Watkinsa, riaditeľa Connected Home Devices sa podoba inteligentných domácností neustále vyvíja. Technológia Wi-Fi sa postupom času dobre prispôsobila týmto meniacim sa  požiadavkám a zdá sa, že zostane dominantnou platformou pre pripojenie na internet v domácnosti aj po mnoho ďalších rokov.

Pozrite siCisco prináša revolučné Wi-Fi 6 siete do veľkých firiem a organizácií

To môže byť aj odpoveďou na otázky, ktoré si autori správy kladú: „Aké je riziko, že 5G môže nahradiť Wi-Fi v niektorých prípadoch použitia v domácnosti a ktoré zariadenia by to mohlo najviac ovplyvniť?“ a  „Bude Wi-Fi 6 dostatočne výkonnou technológiou na pokrytie potrieb dátovej priepustnosti, spoľahlivosti a jednoduchého používania?“

Podľa môjho názoru môžu byť výrobcovia Wi-Fi zariadení v oboch prípadoch pokojní. Úvahy telekomunikačných analytikov o fixne-mobilnej konvergencii spred desiatich rokov už dávno prešli do fázy poznania fixne-mobilnej substitúcie. Bezdrôtové siete (mobilné + WLAN a FWA) totiž už dávno dominujú nad pevnými linkami a Wi-Fi na tom má svoj trvalo rastúci podiel.

ZdrojStrategy Analytics

Komentáre k článku