Chystáte sa na hory? Vybavte poriadne seba i váš smartfón

Niet krajšie strávených studených dní ako kdesi vysoko nad morom. Aj keď síce vie zima poriadne vyštípať líčka, stojí to za to. Ak už vyrážate na svah alebo len na prechádzku, siahnite aj po nejakej chytrej aplikácii. Teplý kúsok odevu pre seba i mobil taktiež ale neuškodí.

Skôr, než naložíte výbavu do auta a otočíte kľúčikom, si radšej situáciu na horách preverte. S tým pomôže napríklad aplikácia Sneh a snehové spravodajstvo (OnTheSnow), dostupná pre Android a iOS.

OnTheSnow92%

Veľkosť:
38 MB
Platforma:
iOS 8.0 a novší, Android 4.4 a novší
Cena:
0,00 €

Aplikácia, ktorá poskytuje snehové spravodajstvo z viac ako 2 000 lyžiarskych stredísk, pričom nechýba ani Slovensko, alebo susedná Česká republika.

Rozsiahly portál prináša aktuálne snehové podmienky z viac než 2000 lyžiarskych stredísk z celého sveta, vrátane Slovenska, susedných Čiech či rakúskych Álp. Okrem predpovede počasia, cien skipasov a informácií o prevádzke zjazdoviek tu nechýbajú prehľadné mapy či zábery z webových kamier. Možnosť pridávať vlastné postrehy a zverejňovať fotky vytvára z tejto autentickej aplikácie ideálnu platformu pre milovníkov zimných športov.

Skiresort.info87%

Veľkosť:
32,1 MB
Platforma:
iOS 6.1 a novší, Android 2.2 a novší
Cena:
0,00 €

Aplikácia, ktorá sumarizuje všetky potrebné informácie pre lyžiarov a bežkárov z rovnomerného portálu.

Populárna je tiež aplikácia portálu Skiresort.info s rovnomenným názvom, ktorá sumarizuje potrebné informácie pre lyžiarov a snowboardistov. Bežkári si zase prídu na svoje s apkou Na bežky. Tá však oproti predchádzajúcim dvom poskytuje terénne spravodajstvo a záznamy trás len z územia SR.

Bezpečnosť na prvom mieste

Do povinnej výbavy na hory patrí dnes už okrem ochrannej helmy i aplikácia Horská záchranná služba. Tá umožňuje tiesňové volania či SMS a s použitím aktuálnej GPS pozície aj rýchlu lokalizáciu volajúceho v slovenskom horskom prostredí. Pokiaľ však cestujete do zahraničia, stiahnite si obdobnú verziu pre príslušnú krajinu. Zaiste v nej taktiež nájdete aj užitočné rady na poskytnutie prvej pomoci, rovnako ako v tej našej. Inými slovami – túto aplikáciu je dobré mať a ešte lepšie nemusieť ju použiť.

Horská záchranná služba92%

Veľkosť:
64,9 MB
Platforma:
iOS 7.1 a novší, Android 2.3.3
Cena:
0,00 €

Aplikácia obsahuje nielen dôležité kontaktné údaje, ale umožňuje pomocou GPS v smartfóne vašu lokalizáciu v prípade akýchkoľvek problémov.

Nezabúdajte tiež na zabezpečenie svojho telefónu. Ten sa môže poškodiť  hlavne pri páde, ktoré bývajú, priznajme si, drsnejšie než pri prechádzke mestom. A ak to aj nezabolí vás, pocíti to minimálne vaša peňaženka. Smartfóny sa veľmi nekamarátia ani s mínusovou teplotou. Príliš veľké mrazy môžu výrazne znížiť výkonnosť batérie, spomaliť reakcie displeja či v dôsledku zrážania pary poškodiť vnútorné komponenty.

Určitú ochranu môžu poskytnúť špeciálne puzdra odolné proti vode, ktoré zároveň stlmia náraz. Ak by sa ušla naviac aj nejaká teplá ponožka, ochránite telefón i pred zimou. Odporúča sa tiež udržiavať ho čo najviac pri tele, kde môže čerpať teplo zase z iného zdroja.

Cat S60 Ryan_4419
ZDROJ | Caterpillar

Mobilné dáta využijete aj na horách

Napriek tomu, že v dnešnej dobe dátovej už len málokto nevyužíva internet v mobile, pri výlete do hôr by túto vymoženosť mali prehodnotiť všetci. Nielenže mnohé užitočné aplikácie požadujú online prístup, možnosť „googliť“ je v krízových situáciách na nezaplatenie. Odhliadnuc od katastrofických scenárov by sa mnohí aspoň radi podelili o svoje zážitky a zdieľali ich so svojimi priateľmi. S mobilným internetom je to možné v reálnom čase a priestore.
Zdroj4ka

Komentáre k článku