Cestou na Mars si posádka v prípade potreby vytlačí ľudské tkanivo a kosti

ZDROJ | ESA

Nech to znie akokoľvek neuveriteľne, cestovanie na Mars je už len v rovine kedy k tomu dôjde. Vedci na tom makajú už niekoľko rokov a riešia stovky otázok a problémov. Jednou z najdôležitejších oblastí je zdravie posádky.

Cesta na Mars bude trvať dlhé roky. Za ten dlhý čas je pravdepodobné, že dôjde k rôznym zdravotným komplikáciám, zlomeniny či popáleniny nevynímajúc. To je aj dôvod, prečo sa vedci a lekári z Univerzitnej nemocnice Drážďanskej technickej univerzity (TUD) zaoberali biologickou tlačou kože a kostí.

Dokonca aj na Zemi je liečba pacientov s 3D kožou alebo 3D kosťami v začiatočnej fáze, no vo vesmíre bude nenahraditeľná. Tam sa okrem obmedzenej lekárskej starostlivosti ľudské telo nelieči tak rýchlo.

ZDROJ | ESA

Kožné bunky môžu byť bioprotokolované s použitím ľudskej krvnej plazmy ako bio-atramentu bohatého na živiny, ktorý by bol ľahko dostupný z členov posádky misie.

Nieves Cubo z TUD

V prípade popálenín by sa nová koža jednoducho vytlačila, namiesto toho, aby sa odoberala z tele kozmonauta, čo môže spôsobiť ďalšie sekundárne poranenia, ktoré sa v orbite neliečia ľahko.

Vzorka kože z biotlače.ZDROJ | ESA

Plazma však má vysoko tekutú konzistenciu, čo sťažuje prácu s zmenenými gravitačnými podmienkami. Preto vedci vyvinuli modifikovaný recept pridaním metylcelulózy a alginátu na zvýšenie viskozity substrátu. Astronauti mohli získať tieto látky z rastlín a rias, čo je možné riešenie pre samostatnú vesmírnu expedíciu.

Aby sa dokázalo, že bioprintingová technika je prenosná do kozmu, tlačenie vzoriek kože a kostí sa uskutočňovalo hore nohami.

https://youtu.be/1t7aHnIfVAo

Získané vzorky predstavujú sľubný začiatok v komplexnom pláne, aby sa 3D biotlač stala praktickým riešením pre vesmír. Projekt ESA sa zameriava na druh palubného vybavenia, chirurgickú miestnosť a sterilné prostredie. V budúcnosti by mala pribudnúť aj možnosť vytvárať zložité tkanivá pre transplantácie, tlač celých vnútorných orgánov.

https://youtu.be/-CDBZQ0ckLw

Tommaso Ghidini, vedúci divízie štruktúr, mechanizmov a materiálov ESA, dohliada na celý projekt. Hovorí, že cesta na Mars, ale aj do iných destinácií znamená niekoľko rokov vo vesmíre, čo nie je žiadna sranda.

„Na posádku bude číhať veľa rizík a návrat domov nebude možný. V obmedzenom priestore a hmotnosti kozmickej lode je nemožné niesť dostatok medicínskeho materiálu pre všetky možné možnosti. Namiesto toho im 3D bioprinting umožní reagovať na vzniknuté zdravotné komplikácie.

Biotlač je typický príklad, ako sa sľubné technológie využívajú vo vesmíre. Vedci a inžinieri musia prísť na spôsob, ako technológiu optimalizovať a urobiť spoľahlivou aj v beztiažovom priestore.

Detailný záber na rastúce kosti.ZDROJ | ESA

Výsledky výskumu pomôžu urýchliť aj pokrok na Zemi. Ten potom umožní jeho širokú dostupnosť a pomoc pre všetkých, ktorí potrebujú nové tkanivo, alebo kosti.

Pestovanie kostí.ZDROJ | ESA

Projekt 3D tlače živých tkanív pre výskum vesmíru je podporovaný prostredníctvom ESA a je vedený spoločnosťou OHB System AG  v Nemecku v spolupráci s Centre for Translational Bone, Joint and Soft Tissue Research TU v Drážďanoch (Nemecko).

ZdrojESA

Komentáre k článku