Canon Speedlite 470EX-AI – prvý blesk s umelou inteligenciou?

ZDROJ | Canon

Canon nedávno okrem zrkadloviek 4000D a 2000D či CSC modelu M50 predstavil aj čosi na prvý pohľad úplne obyčajné – externý blesk. Čosi je však na ňom vcelku zvláštne – posledné dve písmená názvu. AI ako umelá inteligencia?

recenziaCanon Speedlite 470EX-AI – inteligentný blesk naozaj funguje

ZDROJ | Canon

Začínajúci fotografi robia často chybu v tom, že externý blesk iba zapnú a neriešia natočenie hlavy, ktoré je v prípade výkonného blesku vcelku podstatné, aby silné svetlo nevytváralo nežiadúce výrazné tiene. Canon chce tento problém riešiť novým modelom blesku série Speedlite, ktorý sa o natočenie hlavy postará úplne sám.

https://www.youtube.com/watch?v=chLtZ5Fress

Canon Speedlite 470EX-AI je prvý blesk na svete s funkciou AI Bounce. Ako tvrdí výrobca, jeho inteligentná automatika má sama vypočítať najlepšie možné natočenie hlavy, nastaví ju do optimálnej pozície a pripraví ideálne svetelné podmienky pre najlepší výsledok snímky. Umelá inteligencia to teda nie je, ale nový Speedlite je určite najmúdrejším spomedzi všetkých bleskov výrobcu.

ZDROJ | Canon

AI Bounce ako úplne nová technológia japonského výrobcu pomocou skúšobného záblesku vypočíta ideálny uhol pre dosiahnutie čo najviac prirodzeného osvetlenia. Zo získaných dát následne natočí hlavu do najideálnejšej pozície (180° vľavo/vpravo a 120° nahor).

https://www.youtube.com/watch?v=fOZSvAHD1Hw

Aby AI Bounce neotravoval profi fotografov, ktorí už presne vedia ako a kam mieriť svetlo z blesku, Speedlite 470EX-AI má aj poloautomatický režim. Ten vraj umožňuje nastaviť uhol záblesku pre jednotlivé scenáre. Nový Speedlite potom automaticky natočí hlavu blesku podľa orientácie fotoaparátu.

ZDROJ | Canon

Nový Speedlite 470EX-AI má smerové číslo 47 a dokáže pracovať s rozsahom 24 až 105 mm. Pomocou vstavaného adaptéra má zvládnuť aj 14 mm. Potešiť má aj celkom rýchle nabíjanie. Pri štyroch batériách LR6 veľkosti AA ide o 5,5 sekundy, v prípade dobíjacích batérií NiMH je má byť čas ešte o dve sekundy kratší. Blesku nechýba ani vysokorýchlostná synchronizácia, ktorá dovoľuje rýchle opakované spustenie záblesku, a teda aj použitie vyššej rýchlosti uzávierky.

ZDROJ | Canon

Speedlite 470EX-AI ponúka devätnásť užívateľských funkcií. Chýbať nemá ani bezdrôtový optický prijímač (do 10 m). Užitočný má byť aj aj LCD displej, otočný ovládač a funkčné tlačidlá pre pohodlnejšie ovládanie. Rozmery blesku sú 130,4 x 105,1 x 74,6 mm, hmotnosť bez batérií dosahuje 385 gramov. Detailné parametre blesku nájdete na webe Canon.

ZDROJ | Canon

ZdrojCanon

Komentáre k článku