Canon G1 X Mark III – prvý kompakt so snímačom zo zrkadlovky

ZDROJ | Canon

Canon prekvapil najnovším modelom série G1, ktorý vybavil pomerne obrovským APS-C snímačom, ktorý využíva vo svojich zrkadlovkách. Novinka tak po prvýkrát v histórii ponúkne veľký snímač v pomerne malom tele. Ultra HD video ale nezvládne.

recenziaCanon PowerShot G1 X Mark III – mrňús s veľkým čipom a slušným výkonom

ZDROJ | Canon

Canon PowerShot G1 X Mark III ako sa nový aparát japonského výrobcu nazýva plným menom je iný, ako predchodca a to nielen čo sa týka čipu vo vnútri. Novinka má celkom nový dizajn, telo je dokonca menšie, ako v prípade modelu Mark II.

Menšia je i hmotnosť, ktorá sa ustálila tesne pod 400 gramami, pričom pôvodoný model mal až 553 gramov. Telo je pritom stále odolné voči striekajúcej vode a prachu. Na potápanie je nutné si dokúpiť vodovzdorný obal.

Pozrite siCanon PowerShot G1 X Mark II – špičkový kompakt je ešte lepší, nechýba ani NFC

Základom novinky je ale špičkový APS-C CMOS snímač s technológiou Dual Pixel pre automatické ostrenie z modelu EOS 80D. Na pomerne veľkej ploche je ale aj dosť pixlov, celkovo ich má G1 X Mark III až 24,2 milióna. Citlivosť snímača výrobca udáva na ISO 100 – ISO 25 600.

Na ostrenie využíva fázovú detekciu, ktorá vraj zaberá zhruba 80% snímaného poľa od stredu. Celkovo má 49 ostriacich bodov. Technológia Dual Pixel AF je už dobre známa niekoľko rokov a Canonu sa osvedčila.

ZDROJ | Canon

Snímač je ukrytý za objektívom s rozsahom 24 – 72 mm a so svetelnosťou f/2,8 – f/5,6. Nie je to žiadny rekordér v svetelnosti, no svoj účel určite splní. Objektív je z 9 členov v 8 skupinách a využíva tri obojstranné asférické a jedno jednostranné asférické sklo. Objektív je stabilizovaný.

https://www.youtube.com/watch?v=Pu_e4BQ9rFw

S novým procesorom DIGIC 7 je novinka schopná snímať zábery rýchlosťou do 7 fps s preostrovaním alebo do 9 fps bez preostrovania.

Novinka je vybavená aj OLED hľadáčikom s rozlíšením zhruba 1 024 x 768 px. Na sledovanie scény je ale možné využiť aj 3-palcový VGA LCD displej, ktorý je navyše plne výklopný a dotykový. Dotyk slúži nielen pri listovaní fotkami či funkcii Touch focus, ale aj počas fotenia cez hľadáčik, kedy displej slúži ako tpuchpad pre určovanie ostriaceho bodu.

ZDROJ | Canon

Okrem PASM režimov je G1 X Mark III vybavený aj režimom Star (Hviezda) pre časozberné fotenie nočnej oblohy, režimom Panning Shot pre snímanie idúcich objektov, vylepšenou Panorámou (24 064 x 2 800 px) využívajúcou gyroskop a stabilizáciu či funkciami ako Auto Lighting Optimiser a Diffraction Correction, ktoré používa aj top model EOS 1D X Mark II.

Video je možné natáčať maximálne vo Full HD rozlíšení. Ultra HD aj napriek výkonnému hardvéru Canon novinke nenadelil. Škoda. Video je ale možné natáčať pri 60 fps a zároveň využívať 5-osovú stabilizáciu.

ZDROJ | Canon

Samozrejmosťou sú aj Wi-Fi, Bluetooth a dokonca aj NFC moduly pre prepojenie so smartfónom či WLAN sieťou. Batéria NB-13L by mala vydržať 200 záberov, v Eco režime to má byť 250 záberov. Na jej nabíjanie je možné použiť aj microUSB port.

Cenu výrobca ešte oficiálne neoznámil, no čakať môžeme sumu cez 1 000 €.

ZDROJ | Canon

ZdrojCanon

Komentáre k článku