Canon EOS R3 – profi foťák, ktorý nikto nečakal. Bude bez zrkadla?

ZDROJ | Canon

Pred pár dňami sa na internete objavili správy o tom, že Canon chystá novú zrkadlovku pre profesionálov, no prekvavipo už nebude patriť do série EOS D, ale bude v novej sérii EOS R. Prečo ale výrobca zvolil takéto názvoslovie, hlavne keď už poznáme aj modely EOS R5 či EOS R6, ktoré nie sú zrkadlovkami je záhadou.

ZDROJ | Canon

Canon EOS R3 a jeho názvov je celkom logický, Canon „odjakživa“ vydával modely v štýle – čím nižšie číslo, tým lepšie. Logicky by to mohlo znamenať, že príde ešte nejaký model EOS R2 či EOS R1.

Canon je ale veľmi skúpi na to, čo v novom modeli so zabudovaným gripom a odolným telom nájdeme. Dôvodom je zjavne fakt, že EOS R3 výrobcovi unikol a ten sa rozhodol zverejniť aspoň nejaké informácie. Vo vnútri totiž nie je nič špecifikované. Má ísť o nový BSI CMOS snímač, logicky typu full-frame, ktorý má zvládať kontinuálne snímanie do 30 fps.

Keďže je nový EOS zaradený v sérii R, bude to prvý profi model bez zrkadla! Inak by 30 fps v plnom rozlíšení nestíhal ani s najnovším DIGIC X procesorom. Tie môžeme v aparáte očakávať dva. Chýbať nemá automatické zaostrovanie so sledovaním objektu v reálnom čase, samozrejmosťou bude aj detekcia očí, tváre i tela.

Ovládanie zrakom?

Canon v pomerne strohej správe ale informuje o jednej veľkej zaujímavosti, a to, že zaostrovaný predmet bude možné vyberať pohľadom! Ako to chce a bude Canon EOS R3 robiť je zatiaľ tajomstvom. Predpokladať môžeme systém podobný hráčskym Tobii. Vzhľadom na to, že systém Tobii je podstatne väčší, Canon má v talóne zjavne mierne iný systém zabudovaný do hľadáčiku.

 

Ďalším faktom, ktorý je jasný zo zaradenia nového profi Canonu do série R je i to, že jeho bajonet bude typu RF. V tejto sérii zatiaľ ale chýbali sklá pre športových a wildlife fotografov, ktorí ťažili zo širokej ponuky objektívov pre Canon EOS D. Spolu s novým aparátom Canon ale predstavil aj tri nové objektívy: RF 100 mm F2,8L MACRO IS USMRF 400 mm F2,8L IS USM a RF 600 mm F4L IS USM.

ZDROJ | Canon

Canon EOS R3 má byť aj dostatočne rýchly pre dnešný rýchly svet a bude podporovať plnú kompatibilitu s appkou Canon Mobile File Transfer pre bezdrôtový prenos dát bez potreby LAN kábla. Ten zjavne mať ani nebude v ponuke, hoci masívne telo jeden konektor navyše zvládne.

Kedy príde nový Canon EOS R3 na trh ani jeho bližšie špecifikácie nie sú známe.

Komentáre k článku