Canon EOS-1D X Mark III má byť neuveriteľne rýchly a presný

ZDROJ | Canon

Canon dnes oficiálne oznámil, že pripravuje uvedenie nového profesionálneho fotoaparátu Canon EOS-1D X Mark III. Tretia generácia profi aparátu vznikala za účasti profesionálov z celého sveta, ktorí mali výrobcovi povedať svoje potreby a postrehy z používania predošlých modelov. Model Mark II sme pritom videli v roku 2016.

ZDROJ | Canon

Zatiaľ ale Canon toho veľa neprezradil, ide skôr iba o vety plné superlatívov, no bez presných parametrov. Známe je však to, že Mark III bude takmer identický s predošlým modelom čo sa týka dizajnu, spracovania a ergonómie. Najväčšie zmeny sa tak logicky budú diať vo vnútri. Napríklad nový bude Dual Pixel AF CMOS snímač, samozrejme, full-frame.

Rýchlosť, automatické zaostrovanie a vysokorýchlostná komunikácia majú byť jadrom EOS-1D X Mark III. Nový algoritmus automatického zaostrovania fotoaparátu má vylepšovať stabilitu a sledovanie objektov ako s optickým hľadáčikom, tak aj v režime Live View.

ZDROJ | Canon

Pri použití optického hľadáčika používa fotoaparát EOS-1D X Mark III nový senzor automatického zaostrenia. Ten ponúka približne 28x vyššie rozlíšenie v strede senzora, ako v prípade modelu EOS-1D X Mark II. EOS-1D X Mark III má poskytovať rozšírený rozsah jasu pri automatickom zaostrovaní s väčšou presnosťou a ponúkať rad funkcií automatického zaostrovania, vďaka ktorým môžu fotografi dosiahnuť požadovaného záberu.

V režime Live View môžu používatelia využiť 525 oblastí AF pomocou systému Dual Pixel CMOS AF, ktorý pokrýva približne 90 x 100 (horizontálne x vertikálne) percent obrazového senzora. Pri použití rovnakého algoritmu automatického zaostrovania ako pri fotografovaní s optickým hľadáčikom zabezpečuje zvýšenú flexibilitu pri sledovaní objektov, či už ide o pretekárske auto na trati alebo vtáka v lete.

ZDROJ | Canon

Fotoaparát má ponúkať aj nový prídavný ovládací prvok pre výber AF bodov zabudovaný do tlačidla AF-ON, ktorý fotografom umožňuje meniť AF body za prevádzky pre najlepšiu kompozíciu – ďalšie zjednodušenie ich práce. Výrazne vylepšená životnosť batérií s rovnakým akumulátorom LP-E19 tiež umožňuje profesionálom fotografovať dlhšiu dobu bez toho, aby museli batérie vymieňať, čím sa znižuje šanca, že by im nejaký záber unikol.

Novinkou bude podpora 10-bit HEIF formátu, namiesto klasického JPEGu. RAW bude samozrejmosťou. Profíkov z oblasti videa má potešiť 4K 60 fps video s 10-bitovým Canon Log.

ZDROJ | Canon

Mark III má zvládať výrazne kontinuálne snímanie s plným AF a AE, a to buď pomocou optického hľadáčika (do cca 16 fps s mechanickou uzávierkou) alebo v režime Live View (do cca 20 fps s mechanickou alebo elektronickou uzávierkou). Buffer má byť až 5x väčší, ako v prípade predchodcu. To by znamenalo, že tento rýchlik dokáže snímať plnou rýchlosťou v plnom rozlíšení do 850 záberov v jednej, čo je cca 30-40 sekúnd.

V tele bude zabudovaný GPS modul, ale aj Wi-Fi (snáď štandardu 5 a viac) a Bluetooth LE modul. Samozrejmosťou profi modelu bude aj Ethernet port. O prípadnom USB-C porte zatiaľ Canon nepovedal nič. Rovnako nie sú známe zatiaľ žiadne ďalšie detaily, a to ani kedy môžeme novinku očakávať na trhu. Skôr, ako budúci rok to ale nebude.

ZDROJ | Canon

ZdrojCanon

Komentáre k článku