Mesačná sonda Beresheet 1 je mŕtva, nech žije Beresheet 2!

ZDROJ | SpaceIL

Startup SpaceIL je prvou súkromnou spoločnosťou, ktorá vyslala lander na Mesiac. Firma založená pred desaťročím vstúpila do povedomia ako jeden z finalistov súťaže Google Lunar XPRIZE s cieľom uskutočniť pristátie sondy na Mesiaci. Narozdiel od ostatných súťažiacich projekt aj zrealizovala, hoci zatiaľ neúspešne.

Treba však poznamenať, že minimálne ďalší z piatich finalistov – japonská firma ispace – pripravuje mesačnú misiu. Na rok 2022 je plánovaný štart pristávacieho modulu sondy Hakuto-Reboot (Hakuto-R).

Pozrite siĎalší „králik“ na Mesiaci bude súkromný Hakuto-R

Sonda Beresheet 1 odštartovala 22. februára 2019 z Cape Canaveral na Floride ako sekundárny náklad rakety Falcon 9 od SpaceX. Do cieľa dorazila 4. apríla 2019, ale, žiaľ, na povrch Mesiaca dopadla príliš tvrdo a misia bola stratená. Rovnako dopadla aj sonda Vikram indickej vesmírnej agentúry ISRO, ktorá mala v septembri 2019 vysadiť na Mesiaci rover Pragyan.

Miesto dopadu sondy Bereshhet 1 (v strede záberu), ako ho zaznamenal Lunar Reconnaissance Orbiter.ZDROJ | NASA/GSFC/Arizona State University

Krátko po havárii Beresheet 1 SpaceIL vyhlásila, že sa nevzdáva a na Mesiac vypraví novú misiu. Tá sa pomaly stáva skutočnosťou.

SpaceIL sa pripravuje na druhý pokus o pristátie prvej súkromnej kozmickej sondy na Mesiaci, keď získala prostriedky na novú misiu s ešte náročnejšími cieľmi, než bola pôvodná. Jej štart je naplánovaný na rok 2024.

SpaceIL naznačila plány misie Beresheet 2 koncom minulého roka. Začiatkom tohto týždňa potvrdila, že zabezpečila financovanie vo výške 70 miliónov dolárov, čo je 70% z odhadovanej sumy 100 miliónov dolárov, potrebnej na misiu.

Beresheet 1ZDROJ | SpaceIL

Podľa agentúry Associated Press má byť misia Beresheet 2 unikátna z viacerých dôvodov. Okrem toho, že pôjde o prvú (vrátane neúspešnej jednotky vlastne o druhú) súkromnú výpravu na Mesiac, sonda bude pozostávať z troch kozmických prostriedkov – orbitálnej časti (orbitera) a dvoch pristávacích modulov (landerov). S nimi sa SpaceIL pokúsi o dvojité pristátie. Pôjde o doteraz najľahšie mesačné landery – každý má hmotnosť bez paliva len 60 kg.

Pozrite siLunárny rover Yutu 2 prekonal rekord Lunochodu

SpaceIL navyše plánuje pristáť na odvrátenej strane Mesiaca, čo sa zatiaľ podarilo iba čínskej sonde Chang’e 4. Firma očakáva, že orbiter bude fungovať na obežnej dráhe Mesiaca niekoľko rokov a bude slúžiť aj ako vzdelávacia platforma pre študentov.

Vývoj kozmickej sondy Beresheet 2 začne podľa SpaceIL „čoskoro“ a pred očakávaným štartom v roku 2024 chce do misie integrovať vedecké experimenty ďalších záujemcov a inštitúcií. Za týmto účelom firma zverejnila výzvu na predkladanie návrhov projektov.

ZdrojNew Atlas,SpaceIL

Komentáre k článku