Audi AI:ME si chce podmaniť veľkomestá budúcnosti

ZDROJ | Audi

Audi na výstave Auto Shanghai 2019 predstavilo nový konceptový model Audi AI:ME, ktorý má svojimi rozmermi a interiérom ponúknuť ideálny kompromis medzi praktickosťou a pohodlím pre osobnú prepravu v najväčších metropolách sveta.

Audi AI:ME nadväzuje na ideológiu konceptu Audi AIcon, pri ktorom hrá hlavnú úlohu elektrický pohon a autonómia vozidla. Kompaktnejší AI:ME disponuje autonómnym systémom 4. úrovne, ktorý pasažierom zabezpečí slobodu na úrovni vlakovej či leteckej prepravy. Vozidlo dokáže plne zastúpiť vodiča na diaľnici alebo mestskom obchvate.

ZDROJ | Audi

Hoci si autonómiu vodiči užijú autonómiu iba na tomto type komunikácií, Audi AI:ME je primárne určený na jazdu po meste. Tomu odpovedá jeho relatívne kompaktný dizajn s rozmermi 4,3 x 1,9 metra. V meste tak nezaberie veľa miesta aj napriek tomu, že jeho rázvor o dĺžke 2,77 metra a výška 1,52 metra odpovedá modelom vyšších tried.

ZDROJ | Audi

Pre maximálne pohodlie sú použité 23-palcové kolesá, ktoré roztočí elektromotor s výkonom 168 koní a 65-kWh batériou. Audi zatiaľ nehovorí o dojazde, no ten nie je pri vozidlách do mesta, v ktorých sa typicky jazdí pomalšie a na kratšie vzdialenosti, až tak podstatné. Audi AI:ME bude podľa automobilky väčšinou jazdiť rýchlosťou 20-70 km/h.

| Audi

Keďže ide o autonómne vozidlo 4. úrovne, v centrách miest bude musieť kontrolu nad vozidlom prebrať človek. Vďaka futuristickému interiéru však bude aj manuálne riadenie zážitkom. Pozdĺž celou palubnou doskou vedie zahnutý OLED displej zobrazujúci navigáciu a infotainment systém, ktorý je možné ovládať pohybom očí.

ZDROJ | Audi

Pre ostatných cestujúcich sú na palube k dispozícii aj okuliare pre virtuálnu realitu, v ktorých môžu prehliadať internet, sledovať filmy alebo dokonca aj hrať hry. Audi prezentovalo tento zábavný systém s názvom Holoride už na výstave CES 2019.

Pozrite siVolkswagen ID. ROOMZZ akoby Touaregu z oka vypadol

Audi AI:ME zatiaľ nemá dátum vydania, no produkčné verzie využívajúce technológie prítomné v tomto koncepte budú zaplavovať trh už v najbližších rokoch. Viac sa zrejme dozvieme na septembrovom autosalóne vo Frankfurte, kde by automobilka mala predstaviť ďalší koncept zo série AI.

ZdrojAudi

Komentáre k článku