Audi Aicon – plne autonómny elektromobil snov, v ktorom vám netreba pásy

ZDROJ | Audi

Plne autonómne vozidlo, ktoré ponúka priestranný interiér blížiaci sa luxusnému súkromnému lietadlu a absolútnu bezpečnosť. To je Audi Aicon, vysnívaný elektromobil z nemeckej dielne, ktorý načrtáva budúcnosť dopravy.

ZDROJ | Audi

Prvé čo vám možno napadne, keď sa pozriete na Audi Aicon je film Ja, robot. Na Audi RSQ z tohto filmu sa nepodobá len futuristickým dizajnom, ale aj autonómnymi funkciami. Aiconu však úplne chýba volant aj pedále. Interiér je stavaný tak, aby mali cestujúci dostatok miesta a príjemný výhľad cez priestranné čelné sklo. Sedadlá sa dajú posunúť úplne dozadu alebo otočiť chrbtom k smeru jazdy.

 

ZDROJ | Audi

Pozrite siElektromobil Audi e-tron Quattro dostanú prví zákazníci na budúci rok

ZDROJ | Audi

O šoférovanie sa postará umelá inteligencia a Audi jej verí natoľko, že na sedadlách nebudú ani bezpečnostné pásy. Pasažieri budú môcť počas jazdy čítať, sledovať filmy alebo spať. To sa hodí najmä na dlhé jazdy, pričom dojazd má mať Audi Aicon až 800 kilometrov. Zaujímavosťou je aj absencia klasických svetlometov, ktoré nahradila akási svetelná plocha. Diaľkové svetlá budú nahradené senzormi, ktoré vidia aj v tme.

ZDROJ | Audi

Audi Aicon poháňajú štyri elektromotory, ktoré sa nachádzajú na prednej a zadnej náprave. Tieto motory majú silu 260 kW a 550 N-m. Audi sa v tomto prípade sústredilo skôr na efektivitu elektromotorov, než na zrýchlenie. Lithium-ionové batérie sa nachádzajú v podvozku a na 80% sa nabijú za menej než 30 minút.  Aicon sa dokáže nabiť aj bez pomoci človeka skrz bezdrôtové nabíjanie. Umelá inteligencia jednoducho zastaví v AI Zone na nabíjacej stanici.

ZDROJ | Audi

Ide samozrejme iba o koncept, no práve koncepty nás posúvajú o krok bližšie k realite. Plne autonómna doprava by mohla ušetriť množstvo ľudských životov a preto budeme len radi, ak sa automobily ako Audi Aicon dostanú na cesty čo najskôr.

ZdrojAudi

Komentáre k článku