Aston Martin Valhalla – nový hybrid s výkonom 950 koní dá stovku za 2,5 sekundy

ZDROJ | Aston Martin

Aston Martin predstavuje Valhallu, nie však tú mytologickú, ale automobilovú. Britská automobilka vypúšťa do sveta novú plug-in hybridnú beštiu s celkovým výkonom 950 koní a samozrejme aj brutálnou cenovkou.

Britské automobilky zvádzajú zaujímavý boj, na ktorý je vyslovene radosť pozerať. Pár mesiacov po plug-in hybridnom modeli Artura od McLarenu tu máme možno nie krajší, no určite výkonnejší hybrid Aston Martin Valhalla.

Elektrifikovaný brit bude mať pod kapotou 4-litrový motor V8 od AMG s výkonom 740 koní, ktorému bude sekundovať duálny elektromotor s výkonom 201 koní. Z nuly na 100 km/h sa Valhalla vyšplhá za 2,5 sekundy a maximálne dokáže dosiahnuť rýchlosť až 350 km/h.

ZDROJ | Aston Martin

Kde Aston Martin pridával, tam musel aj uberať. Trochu komicky preto môže pôsobiť dojazd na čisto elektrický pohon len 15 kilometrov, ktoré je však možné absolvovať rýchlosťou až do 130 km/h. Ako čistý elektromobil sa tak Aston Martin Valhalla môže pri maximálnej rýchlosti tváriť necelých 7 minút.

Pozrite siOpel predstavil vynovenú Astru, tentokrát aj vo verzii plug-in hybrid

Podobne ako McLaren Artura, aj Valhalla bude využívať dvojspojkovú 8-stupňovú prevodovku, ktorej súčasťou nebude spiatočka. Tú nahradí hybridný pohon, čo automobilke umožnilo ušetriť nejaký ten kilogram navyše. Plug-in hybridný hyperšport tak bude vážiť iba okolo 1 500 kilogramov.

To najlepšie samozrejme na koniec – cena. Tú zatiaľ Aston Martin nemá úplne pevne stanovenú, počíta ale s rozpätím 700 000 – 800 000 eur. Prvé objednávky chce automobilka naplniť na konci roka 2023, samotný model však chce vyrábať približne iba 2,5 roka. Priestor následne dostanú elektromobily.

ZdrojAston Martin

Komentáre k článku