Apple už nie je v prvej trojke výrobcov smartfónov

ZDROJ | Pixabay

Analytické spoločnosti Canalys a IDC zverejnili odhadované počty predajov smartfónov za tretí štvrťrok 2020. Zmena používateľských návykov, ale aj koronakríza zamiešali poradím rebríčkov top výrobcov.

Celosvetový trh so smartfónmi vykázal v treťom štvrťroku mierne zlepšenie, medziročný pokles bol na úrovni o 1,3 % (IDC), resp. 1 % (Canalys). Celkovo sa počas tohto obdobia predalo 353,6 miliónov smartfónov (IDC), resp. 348 miliónov (Canalys). Rozdiely medzi oboma spoločnosťami robí mierne odlišná metodika získavania údajov a vyhodnocovania štatistík.

Veľkým ťahúňom bolo rýchlejšie oživovanie na viacerých kľúčových v rozvíjajúcich sa trhoch, napríklad India. Tá je mimochodom druhým najväčším trhom na svete. Silný rast sa zaznamenal aj v Brazílii, Indonézii a Rusku.

ZDROJ | IDC

Naopak, silné trhy (Čína, západná Európa a Severná Amerika) zaznamenali prudký pokles v treťom štvrťroku 2020. Práve vďaka tomu a mesačnému oneskoreniu predstavenia novej série iPhone 12 zaznamenal Apple ako jediná spoločnosť pokles predajov.

Na prvom mieste sa ocitol Samsung, predal viac ako 80 miliónov smartfónov a mohol si pripísať 2,9%, resp. 2 % nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roku.

Huawei stratil prvé miesto, klesol na druhú priečku vďaka predaným viac ako 51 miliónov kusov smartfónov. Čínsky výrobca zaznamenal obrovský prepad – až 22 %, resp. 23 %. Ide o dôsledok neustáleho tlaku USA a zavádzaniu sankcií v západnom svete.

Na treťom mieste sa objavilo Xiaomi. Spoločnosť predala 46,5 miliónov smartfónov (47,1 mil. podľa Canalys) a vďaka obrovskému nárastu o 42 %, resp. 45 % predbehla Xiaomi Apple.

Na štvrté miesto sa prepadol Apple. Predal 41,6, resp. 43,2 miliónov smartfónov, čo predstavuje 10,6 % pokles, resp. 1 % podľa Canalys. Obe analytické spoločnosti však očakávajú, že v ďalšom štvrťroku Apple dobehne straty.

ZDROJ | Apple

Na piatom mieste sa nachádza čínska spoločnosť vivo. Výrobca predal viac ako 31 miliónov smartfónov a zaznamenal rast 4,2 %, resp. 6 % (podľa Canalys).

ZDROJ | vivo

Ako sme spomínali v úvode, predalo sa o cca 1 % menej smartfónov ako za rovnaké obdobie v minulom roku. Nejde teda o dramatický pokles, vzhľadom na obmedzenie výroby a zmeny spotrebiteľskej nálady, za ktorou stojí pandémia nového koronavírusu.

Pozrite siApple iPhone 12 vs Samsung Galaxy S20, ktorý si radšej kúpiť?

Ak by Apple predstavil svoju novú sériu iPhonov načas, zrejme by sme tu nepísali o poklese, ale o medziročnom raste predaja. To isté platí, keby sme žili v ideálnom svete a medzi USA a Čínou by nezúrila obchodná vojna, ktorej jedným z dôsledkom sú sankcie voči Huawei.

ZdrojIDC,Canalys

Komentáre k článku