Apple ukázal ako sa dajú obnoviť dáta aj v Macoch s čipom T2

ZDROJ | Apple

Keď spoločnosť Apple predstavila čip T2 v nových počítačoch iMac Pro a MacBook Pro 2018, mnohí odborníci začali poukazovať na fakt, že firma odstránila špeciálny SSD konektor, ktorý sa používal v predchádzajúcich generáciách na obnovu dát.

recenziaApple MacBook Pro 15 mid 2018 – poriadne predražené delo

T2 je procesor Intel Xeon, ktorý sa v nových počítačoch Apple stáva mozgom prevádzkujúcim subsystémy Macu, zastupuje diskrétne ovládače pre správu zvuku, systému, diskových jednotiek, ale napríklad aj chladenia.

ZDROJ | Apple

Teraz firma zdokumentovala nový pracovný postup, vďaka ktorému sa budú môcť obnoviť údaje aj nové počítače s čipom T2. Tento proces je samozrejme určený pre špecializovaných pracovníkov, ktorí servisujú a opravujú tieto profesionálne stroje.

Je to komplikovanejšie práve kvôli bezpečnostným funkciám, ktoré dostal nový čip, napríklad hardvérové šifrovanie pre SSD disk nie je kompatibilné s predchádzajúcimi obnovovacími postupmi známych zo starších počítačov.

Proces prenosu údajov z počítačov s čipom T2 sa bude môcť použiť na opravu logickej dosky, ktorá však musí byť aspoň čiastočne funkčná.

Pri tomto procese sa používa kábel Thunderbolt (USB-C) na Thunderbolt 3 (USB-C) alebo Thunderbolt 3 (USB-C) na USB-A kábel a iný hostiteľský počítač, na ktorý sa prenesú údaje. Počítač sa uvedie do do režimu DFU a proces obnovy dát možno spustiť zo špeciálneho diagnostického nástroja od Apple. Firma upozorňuje, že aj keď rozdelenie externého disku trvá maximálne 20 minút, samotný prenos obnovy dát závisí od jeho množstva a môže trvať až dva dni!

ZDROJ | 9to5Mac

Pripomeňme, že nový čip T2 priniesol vyššiu úroveň bezpečnostných funkcií, napríklad šifruje SSD disk tak, že sa stane nečitateľným akonáhle je vytiahnutý z počítača. Tieto bezpečnostné funkcie ukázali svoje opodstatnenie minulý týždeň, keď bolo zistené narušenie bezpečnosti na všetkých počítačoch (macOS aj Windows), okrem tých, ktoré majú čip T2. Tento čip tiež prináša ďalšie užitočné funkcie do MacBookov Pro a iMacov.

Pozrite siAko pracovať s Time Machine v macOS

Na záver môžeme dodať, že je dobré vedieť o tejto možnosti obnovy dát, i keď nám nič nebráni, aby sme si svoje cenné dáta ochraňovali sami. Apple má na to šikovnú funkciu Time Machine. K tomu si treba správne nastaviť ukladanie údajov do cloudu a mali by ste mať raz a navždy po starostiach.

Zdroj9to5Mac

Komentáre k článku