Apple predstavil to na čo sa dlho čakalo. Apple Watch sú tu!

Apple si s uvedením vlastných inteligentných hodiniek dal pekne na čas. Po dnešnej prezentácii však vieme, že sa čakanie oplatilo. Nové Apple Watch sú totiž skutočným skvostom a Apple ukázal, ako by mali inteligentné hodinky vyzerať. V tomto prípade to však nie sú len hodinky, ale samozrejme aj váš personálny tréner a dokonca aj nový typ komunikátora.

Apple Watch

Apple Watch si vyžadovali nový spôsob ovládania, ktorý by sa hodil na tak malé zariadenie. Korunka, ktorou bežné hodinky naťahujete slúži na Apple Watch na skrolovanie v zoznamoch, či na priblíženie pohľadu na mapu. Ak toto tlačidlo stlačíte, dostanete sa na domácu obrazovku. Samozrejme môžete Apple Watch ovládať aj pomocou dotykového displeja. Ten je mimochodom chránený zafírovým sklíčkom a okrem dotyku rozoznáva aj tlak. Dotyk tak má inú funkciu, ako stlačenie displeja. Pre spustenie aplikácie tak najprv priblížite množstvo aplikácií, ktoré sú prezentované malými kruhovými ikonami a následne si dotykom vyberiete aplikáciu, ktorú chcete spustiť. Znie to zložito, ale podľa toho, čo Apple prezentovalo počas svojej konferencie je ovládanie intuitívne a rýchle. Nové hodinky si budete môcť prispôsobiť. Práve k tomu bude slúžiť stlačenie displeja. Na výber budete mať množstvo vzorov hodiniek, takže váš čas môže zobrazovať aj myšiak Mickey.

Apple Watch

V ovládaní pribudol nový prvok, ktorý pripomína niečo ako miniaplikácie, alebo widgety. Pri geste posunutia zo spodnej strany hodiniek sa zobrazia informácie kalendára, hudobného prehrávača a iné. Nechýba ani malý vibračný motorček, ktorý vás nerušene informuje o nových notifikáciách. Aké by to boli hodinky od Apple ak by nemali hlasové ovládanie. Siri sa teda nasťahovala aj do Apple Watch. Na správy tak môžete odpovedať hlasom priamo z hodiniek, prípadne využiť jednu z predpripravených odpovedí, ktoré Apple Watch ponúkne na základe analýzy prijatej správy. Apple Watch sú aj komunikátorom. Vďaka tomu, že hodinky medzi sebou komunikujú môžete vidieť zoznam vašich priateľov priamo na hodinkách. Následne im môžete odoslať malú kresbu, ako je otáznik, smajlík a podobne. Apple dosť stavia na tejto forme komunikácie, keďže pre ňu uviedol samostatné tlačidlo. To je umiestnené hneď pod spomínanou korunkou.

Apple Watch

Apple Watch budú navyše podporovať aj aplikácie tretích strán, takže vývojári budú môcť vytvoriť miniaplikácie pre svoje už existujúce aplikácie. Slúžiť im tomu bude WatchKit. Hodinky sú samozrejme odolné voči vode a budú vybavené aj aj sadou senzorov. Nebude medzi nimi chýbať ani snímač tepovej frekvencie. Vďaka tomu budú hodinky schopné rovnako ako konkurenčné produkty monitorovať váš denný cyklus. GPS však hodinky neobsahujú a tak si signál požičiava z pripojeného iPhonu. Integrované mapy však nechýbajú. Apple Watch totiž nebudú fungovať bez iPhonu. Hodinky však nemusíte zapínať, senzory automaticky rozoznajú, že ste zdvihli zápästie a rozsvietia displej.

Apple Watch

A ako sa budú Apple Watch nabíjať?  Bezdrôtovo pomocou magnetického konektora, ktorý pripomína najmä MagSafe z počítačov Apple MacBook. Svoje hodinky Apple Watch môžete vybaviť jedným zo šiestich pripravených náramkov, ktoré sa k nim pripájajú pomocou špecifického mechanizmu. Medzi náramkami nechýbajú ani plastové, kožené, alebo náramok z nerezovej ocele. Pre tých najnáročnejších bude k dispozícii aj špeciálna edícia, ktorá bude vyrobená z 18 karátového zlata.

A to najlepšie na koniec! Apple Watch budú dostupné v dvoch veľkostiach, takže si aj dámy prídu na svoje. K dispozícii budú tri modely Apple Watch, Apple Watch Sport a Apple Watch Edition. Spolupracovať budú s iPhonmi od iPhonu 5 vyššie. Dostupné budú začiatkom roka 2015 a ich cena bude na americkom trhu 349 USD.

Foto: Apple

Komentáre k článku