Apple Music HiFi je za dverami!

ZDROJ | Apple

Apple oznámil, že už od júna spúšťa bezstratový režim počúvania Apple Music. Veľmi dobrou správou je, že za Hi-Fi zvuk nezaplatíte ani o cent navyše! O čo presne ide?

Apple Music sprístupní svoj celý katalóg v bezstratovom audioformáte. Pri spustení služby to bude zhruba 20 miliónov skladieb, do konca roka to má byť komplet celá knižnica (75 miliónov piesní). Apple používa ALAC (Apple Lossless Audio Codec) na uchovanie pôvodného zvukového súboru. To znamená, že predplatitelia Apple Music budú môcť počuť presne to isté, čo vytvorili umelci v štúdiu.

Apple okrem toho spúšťa podporu pre Spatial Audio so skladbami nahratými v Dolby Atmos. Poslucháči budú môcť počúvať vybrané albumy s priestorovým 3D zvukom. Tento zážitok si vychutnajú všetci majitelia slúchadiel s čipom H1 alebo W1. Tie nájdete v modeloch AirPods (vrátane 1. generácie), AirPods Pro, AirPods Max a viaceré slúchadlá značky Beats.

Pozrite siKedy si užijeme Spotify HiFi – zvuk v CD kvalite?

Už v júni budú k dispozícií tisíce piesní v Dolby Atmos, neskôr majú pribúdať rýchlym tempom ďalšie. Apple kvôli tomu uzavrel partnerstvo s niektorými hudobníkmi, napr. Ariana Grande, Maroon 5, Kacey Musgraves.

Albumy podporujúce priestorový zvuk budú označené novým logom Dolby Atmos. Bezstratový zvuk používa formát ALAC, zapnete si ho v Nastavenia > Hudba > Kvalita zvuku a vyberiete možnosť Lossless alebo Hi-Resolution Lossless.

ZDROJ | Apple

Apple Music Lossless začína na CD kvalite, ktorá je 16 bitov/44,1 kHz a maximálne to môže byť až 24 bitov/48 kHz, čo je úroveň, ktorú si môžete prehrávať na Apple zariadeniach. Pre audiofilov bude k dispozícii Hi-Resolution Lossless až do 24 bitov/192 kHz. Na prehrávanie tohto formátu však už budete potrebovať externé zariadenie v podobe DAC prevodníku a, samozrejme, aj patrične kvalitných slúchadiel.

Pozrite siPorovnali sme YouTube Music s Apple Music, Deezer, Spotify a Tidal

Keď sme nedávno písali o príchode Hi-Fi zvuku do Spotify, zrejme nikoho nenapadlo, že ho Apple bez veľkých fanfár predbehne. A už vôbec nie, že vás to nebude stáť nič navyše. Presný dátum spustenia zatiaľ spoločnosť neoznámila, bezstratový formát nájdete v Apple Music od iOS 14.6.

ZdrojApple

Komentáre k článku