Apple iPhone 12 Pro Max vs. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, ktorý si vybrať?

ZDROJ | Apple/Samsung

Ak si radi vyberáte z tých najlepších zariadení na trhu, pri výbere nového smartfónu môžno práve váhate, či ísť do najnovšej vlajkovej lode od Apple, alebo skôr siahnuť po pár mesiacov staršom protipóle od Samsungu. Pozrime sa teda, ktorý z konkurenčnej dvojice ponúka papierovo lepšiu výbavu.

Displej

Pri obrazovkách smartfónov je hneď prvým dôležitým bodom ich uhlopriečka. Z porovnávanej dvojice je tým väčším smartfónom Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, ktorý disponuje 6,9“ Dynamic AMOLED 2X obrazovkou. Aj keď iPhone 12 Pro Max oproti svojim predchodcom narástol, s 6,7“ Super Retina XDR OLED displejom je z tejto dvojice tým menším smartfónom.

Samsung však pri svojom smartfóne využíva technologicky prepracovanejší AMOLED panel, ktorý navyše vybavila 120 Hz obnovovacou frekvenciou, kým Apple opäť zaostáva a prešľapuje na 60 Hz. Samsung k tomu pridáva funkciu always-on, snímač odtlačkov integrovaný do obrazovky a väčšiu hustotu pixelov… Zabudnúť samozrejme nesmieme ani na výrez, ktorý si iPhone nesie „na čele“ za cenu bezpečnejšieho odomykania smartfónu tvárou.

iPhone 12 Pro Max 0:1 Galaxy S20 Ultra 5G

Výkon

Na jednej strane 7nm+ čipset Samsung Exynos 990, na druhej 5nm čipset Apple A14 Bionic. Aj keď ide v oboch prípadoch o skutočne výkonné čipsety, pri ktorých si nemusíte robiť starosti s tým, či vám na danom smartfóne pôjde tá či oná aplikácia alebo hra, vo výkone má Apple dlhodobo navrch a tentokrát svojim čipsetom A14 Bionic ešte viac vďaka prechodu na 5nm výrobnú architektúru.

iPhone 12 Pro Max 1:1 Galaxy S20 Ultra 5G

ZDROJ | Apple

Konektivita

Obaja výrobcovia odštartovali éru 5G sietí, ktoré sa pridali k už minulý rok pridanej podpore Wi-Fi 6 sietí. Pri bezdrôtovej konektivite si sú títo rivali prakticky rovní, no pri zvyšnej konektivite tu existuje aj iný pohľad.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G využíva na káblové nabíjanie univerzálnejší USB-C port, ktorý vám umožní pripojiť k smartfónu celý rad príslušenstva vrátane USB-C kľúčov a externých diskov. Áno, Apple tento rok vytiahlo eso z rukáva v podobe magnetickej bezdrôtovej nabíjačky MagSafe, opäť však ide spolu s Lightning pripojením o proprietárne riešenie hodné „zlatej klietky“ ekosystému Apple.

iPhone 12 Pro Max 1:2 Galaxy S20 Ultra 5G

Fotoaparát

Tento bod porovnania je pomerne komplikovaný a to hneď z viacerých dôvodov. Tým prvým je fakt, že obaja výrobcovia osadili svoje vlajkové lode skutočne kvalitnými snímačmi a tým druhým, že porovnávané modely majú v oblasti zadných fotoaparátov odlišné ciele a svojské prednosti.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G má nepochybne navrch pri rozlíšení hlavného fotoaparátu (108 Mpx vs. 12 Mpx), no nie je žiadnym tajomstvom, že počet megapixelov sa nerovná kvalite fotografií. Na druhej strane tu máme nový LiDAR senzor, ktorý so sebou prináša rýchlejšie zaostrovanie a nočné portrétové fotografie s rozmazaným pozadím.

Takto by sme mohli pokračovať donekonečna, až by sme sa dostali k tomu, či je pre vás dôležitejšie nahrávanie 8K Ultra HD videa, hoc pri 24 snímkach za sekundu, alebo preferujete skôr 4K Ultra HD rozlíšenie, no zas pri 10-bitovom HDR s certifikáciou Dolby Vision HDR.

Jednoznačného víťaza v tejto kategórii preto zatiaľ určiť nedokážeme a je otázne, či to pri rozličných prednostiach týchto smartfónov bude vôbec možné. Pomyselný bod v tejto kategórii tak môžte vášmu favoritovi udeliť vy sami, u nás zostáva skóre papierového súboja nateraz nemenné.

iPhone 12 Pro Max 1:2 Galaxy S20 Ultra 5G

Pozrite siČo robí automobilový LiDAR v novom iPhone 12 Pro a Pro Max?

Dizajn

Dizajn je vždy subjektívnou záležitosťou a tak je vysoko pravdepodobné, že sa v diskusnej sekcii pod článkom objavia zaujímavé protiargumenty. Osobne mám však v tejto kategórii súboja jasno… Ak by ste mávnutím čarovného prútika mohli na pár sekúnd zabudnúť, ktorý smartfón je od ktorej značky a kedy dorazil na trh, ktorý by na vás pôsobil novšie, prepracovanejšie a inovatívnejšie?

Za mňa je to jednoznačne Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, najmä vďaka 6,9“ Dynamic AMOLED 2X obrazovke s miniatúrnym výrezom pre predný fotoaparát. Aj keď sám vlastním iPhone XS Max a musím uznať, že iPhone 12 Pro a Pro Max vyzerá v novej modrej verzii parádne, tohto dizajnu som sa už osobne poriadne presýtil a neviem sa dočkať, kedy sa Apple odhodlá k odvážnejšiemu redizajnu.

iPhone 12 Pro Max 1:3 Galaxy S20 Ultra 5G

Kapacita batérie a nabíjanie

V tejto kategórii sa dostávame k zaujímavým číslam. Apple iPhone 12 Pro Max totiž disponuje „len“ 3 687 mAh batériou, ktorú je možné nabíjať maximálne výkonom 20 W a bezdrôtovo maximálne výkonom 15 W. Aj v tom najlepšom prípade sa tak dostane iPhone 12 Pro Max za 30 minút len na 50 %.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G naopak disponuje až 5 000 mAh batériou, ktorú je možné nabíjať maximálne výkonom 45 W. Už aj pri použití menej výkonnej 25 W nabíjačky v balení sa Galaxy S20 Ultra 5G aj napriek väčšej kapacite dostane za 30 minút až na 62 %! Batéria navyše dokáže zdieľať svoju kapacitu s ostatnými zariadeniami cez reverzné bezdrôtové nabíjanie Qi výkonom 4,5 W.

O výdrži batérií porovnávaných modelov zatiaľ hovoriť nemôžeme, tú totiž neovplyvňuje iba kapacita, ale aj optimalizácia systému a aplikácií, ako aj konkrétne potreby používateľov. Zatiaľ to však vyzerá tak, že „papierovo“ má opäť navrch Samsung.

iPhone 12 Pro Max 1:4 Galaxy S20 Ultra 5G

Pozrite siSamsung Galaxy S20 Ultra 5G – klinec do rakvy pre digitálny foťák

Cena

Kedysi sme špekulovali, či sa skutočne cena tých najlepších smartfónov na trhu prehupne cez tisíc eur, dnes už sa tejto úvahe môžeme len pousmiať. Vlajkové lode oboch výrobcov totiž tú tisícku ďaleko prekonávajú, aj keď vás možno prekvapí, ktorá z nich výraznejšie.

Apple iPhone 12 Pro Max bude na našom trhu oficiálne v predaji za cenu od 1 249,00 €, v základnej verzii so 128 GB interným úložiskom. Samsung Galaxy S20 Ultra 5G má oficiálnu cenu na našom trhu nastavenú až na 1 349,00 €. V tomto prípade je tak typicky drahší Apple paradoxne lacnejší.

iPhone 12 Pro Max 2:4 Galaxy S20 Ultra 5G

ZDROJ | Apple

Verdikt

Pokiaľ ide o papierové porovnanie, víťaz je v tomto prípade jasný – Samsung Galaxy S20 Ultra 5G.

Pravdou však je, že rozhodovanie sa pri kúpe nového smartfónu je predsa len o niečo zložitejšie. Mnohí si iPhone kupujú kvôli tomu, že im vyhovuje operačný systém iOS, prípadne už vlastnia iné zariadenia od Apple a tak pokračujú v budovaní ekosystému týchto zariadení. Iní zas preferujú slobodu operačného systému Android, viac sa im páčia hodinky Samsung Galaxy Watch alebo denne využívajú funkciu Samsung DeX…

Inými slovami, toto porovnanie teda nemá byť ultimátnou odpoveďou na to, ktorý smartfón si vybrať, ale skôr menšou pomôckou pri rozhodovaní. Budeme preto radi, ak nám v diskusii pod článkom napíšete, ktorý smartfón z tejto dvojice by ste si vybrali vy a prečo. Môžno tým napokon pomôžete aj ostatným.

Komentáre k článku