Apple iPhone 12 Pro alebo 12 Pro Max? Ktorý si vybrať?

ZDROJ | Apple

Tohtoročná dvojica „Pro“ smartfónov od Apple sa po prvý krát od seba vzájomne líši aj inak, ako veľkosťou. Ktorý model si vybrať, ak hľadáte to najlepšie z novej série iPhone 12? Pozrime sa na to z rôznych uhlov pohľadu.

Tento rok ešte o niečo väčšie…

Ak máte skúsenosť s minuloročnými smartfónmi iPhone 11 Pro a Pro Max, prípadne s ešte staršími modelmi iPhone XS a XS Max, pri výbere nového modelu musíte tento rok myslieť aj na zmenu veľkosti.

Menší z dvojice profesionálne ladených modelov – iPhone 12 Pro, tentokrát disponuje až 6,1“ Super Retina XDR displejom, kým jeho duchovní predchodcovia (iPhone 11 Pro a iPhone XS), ponúkali „iba“ 5,8-palcovú uhlopriečku obrazovky. Rovnako narástol z 6,5“ na 6,7“ aj variant Pro Max.

ZDROJ | Apple

Ak vám neprekážajú obrovské smartfóny, v tomto prípade máte plusový bod pre doteraz najväčší model, iPhone 12 Pro Max. V opačnom prípade vám môže prekážať aj nárast klasického modelu iPhone 12 Pro. Pokiaľ ide len o veľkosť, medzigeneračné zmeny v rozmeroch si môžete prezrieť v našom porovnávacom článku.

Rovnaká výbava, alebo nie?

Doteraz platilo, že dvojica najlepšie vybavených smartfónov od Apple má v podstate na vlas rovnakú výbavu. Tento rok to platí do momentu, kým sa nepozriete bližšie na špecifikácie fotoaparátov na zadnej strane smartfónu.

Klasický hlavný fotoaparát majú oba smartfóny na prvý pohľad rovnaké, ide o 12 Mpx snímač s clonou f/1,6. V praxi však väčší model Pro Max využíva až o 47 % väčší senzor s 1,7 μm pixelmi, čo mu umožní zachytiť v zlých svetelných podmienkach výrazne viac svetla. V nočnej fotografii by tak mal excelovať.

ZDROJ | Apple

Tu však rozdiely nekončia, viac priestoru umožnilo Apple vložiť do väčšieho modelu iPhone 12 Pro Max aj nový druh stabilizácie obrazu postavenej na posúvaní celého obrazového senzora. Ide o dokonalejšiu formu stabilizácie, ktorú väčšinou využívajú zrkadlové fotoaparáty.

Ďalší rozdiel nájdeme pri teleobjektíve, ktorý síce v prípade oboch modelov zastrešuje snímač s rozlíšením 12 Mpx, no v prípade modelu Pro Max väčší teleobjektív s clonou f/2,2. Nový objektív má byť podľa Apple vhodnejší pre portrétové fotografie, pričom zároveň rozširuje maximálne optické priblíženie obrazu fotoaparátu z pôvodného dvojnásobného priblíženia až na 2,5x zoom.

Výdrž batérie

Ďalší rozdiel medzi modelmi nájdeme aj pri kapacite a následne aj výdrži ich batérií. Menší iPhone 12 Pro by mal podľa dostupných informácií disponovať batériou s kapacitou 2 815 mAh, ktorá by mu mala zaručiť zhruba 17-hodinovú výdrž pri sledovaní videa.

Magnetická nabíjačka pre Apple Watch a iPhone série 12.ZDROJ | Apple

Väčší iPhone 12 Pro Max je naopak vybavený až 3 687 mAh batériou, ktorá mu má pri rovnakých podmienkach vystačiť až na 20 hodín výdrže na jedno nabitie. Pri oboch modeloch platí, že pri maximálnom výkone nabíjania 20 W sa dostanú na úroveň 50 % nabitia v priebehu 30 minút na nabíjačke.

Ceny

Rozhodovanie napokon môžete postaviť aj na cenách jednotlivých modelov a pamäťových verzií. Menší iPhone 12 Pro je samozrejme oproti svojmu väčšiemu kolegovi lacnejší, v prípade všetkých pamäťových verzií presne o 100 €.

  • iPhone 12 Pro (128 GB) – 1 149 €
  • iPhone 12 Pro Max (128 GB) – 1 249 €
  • iPhone 12 Pro (256 GB) – 1 269 €
  • iPhone 12 Pro Max (256 GB) – 1 369 €
  • iPhone 12 Pro (512 GB) – 1 499 €
  • iPhone 12 Pro Max (512 GB) – 1 599 €

Výkon, dizajn, 5G…

Vo zvyšku výbavy sú už oba modely skutočne rovnocenné, od čipsetu Apple A14 Bionic s podporou 5G sietí, cez LiDAR senzor na zadnej strane, nové keramické sklo a zvýšenú odolnosť voči vode, až po nové bezdrôtové nabíjanie MagSafe.

ZDROJ | Apple

Pokiaľ vám teda nejde o to mať vo vrecku čo najlepší fotoaparát či smartfón o veľkosti menšieho tabletu, lepšou voľbou pre vás bude tento rok iPhone 12 Pro, ktorý ponúka všetky dôležité prvky novej série iPhone 12. Ak však naopak chcete mať za každú cenu k dispozícii to najlepšie, čo aktuálne Apple ponúka, v tom prípade je voľba jasná – iPhone 12 Pro Max.

Komentáre k článku