Vedeli ste, že existuje appka na výpočet pravdepodobnosti pádu lietadla?

ZDROJ | Boeing

V nedeľu obletela svet hrozná správa o páde Boeingu v Etiópii. Medzi 157 obeťami sú aj štyria Slováci. Táto mimoriadne smutná správa opäť vyvoláva otázky o tom, aké bezpečné je vlastne lietanie a tiež či sa dá pádu zabrániť.

Nešťastie obrovských rozmerov sa stalo v nedeľu 10. marca 2019. Po tejto bolestivej udalosti sme sa v redakcii zamysleli, či nie je spôsob, ako aspoň trochu predvídať, eliminovať riziko pádu lietadla. 

Riešenie neexistuje, no jednou z možností je poučiť sa z minulosti a pozrieť si štatistiky bezpečnosti jednotlivých leteckých spoločnosti. Dnes už existuje aplikácia Am I Going Down?, ktorá je zatiaľ k dispozícii len pre systémy iOS.

ZDROJ | Vanilla Pixel

Morbídna, ale reálna

Táto aplikácia je letová kalkulačka, ktorá dokáže po vložení údajov o ceste vypočítať pravdepodobnosť pádu lietadla. Je to pomerne morbídne, vývojári však tvrdia, že pracujú s reálnymi štatistickými leteckými údajmi a na základe nich vypočítajú pravdepodobnosť pádu lietadla.

Ďalším prínosom tejto appky je, že pomáha ľuďom prekonať panický strach z lietania. I keď si dosť dobre nevieme predstaviť, aká sila ich dostane do lietadla, ktoré má po výpočte v aplikácii vyššiu pravdepodobnosť pádu.

Podľa prepočtu vidíte, že máme šancu spadnúť s lietadlom 1 : 4 355 828
ZDROJ | Vanilla Pixel

Am I Going Down?87%

Veľkosť:
32 MB
Platforma:
iOS 8.0 alebo novší
Cena:
3,49

Aplikácia Am I Going Down? je letová kalkulačka určená na pomoc tým, ktorí majú strach z lietania. Po zadaní podrobností o ceste vypočíta pravdepodobnosť, že váš let bezpečne pristane.

On-line sledovanie lietadiel

Zaujímavými aplikáciami a webovými stránkami sú tiež rôzne varianty letových radarov. Známa služba v podobe webovej stránky s podporou pre Android a iOS je Flightradar24. Používatelia môžu ľahko sledovať lety v reálnom čase a vedia si tak pozrieť, kde sa v súčasnosti nachádza lietadlo, v ktorom sedí člen ich rodiny, alebo iný blízky človek.

Kto pozná kultový film Rain Man, možno si spomenie, ako Dustin Hoffman v úlohe autistu povie, že najbezpečnejšou leteckou spoločnosťou na svete je Quantas, austrálska letecká spoločnosť, ktorá nemala od roku 1951 žiadnu vážnu nehodu. To o nej platí mimochodom dodnes.

Medzi ďalšími menami s vynikajúcim kreditom nájdeme firmy ako napríklad: Lufthansa, KLM, Swiss, British Airways, Singapore Airlines či Emirates. Zoznam „bezpečných“ leteckých spoločnosti môžete nájsť tu.

ZDROJ | Boeing

Na záver pridávame Jóbovu zvesť, že po 6. apríli sa majú všetky GPS modely restovať, čo by mohlo spôsobiť hlavne u starších typov navigácií problémy. Niektorí experti na bezpečnosť sa už dokonca vyjadrili, že v uvedenú dobu rozhodne do lietadla nenasadnú.

Nepochybujeme, že všetci by sme boli najradšej, ak by sa žiadne nehody – a už vôbec smrteľné – nestávali. Moderné technológie s umelou inteligenciou nás k tejto momentálne ešte nedostihnuteľnej méte azda čo najskôr dostanú. Škoda však, že mŕtvym to už život nevráti.

ZdrojFlightradar24,Airline Ratings

Komentáre k článku