Ako sme očakávali – 8K QLED od Samsungu je tu!

Spoločnosť Samsung dnes na tlačovej konferencii IFA 2018 v Berlíne ohlásila svoj vstup do 8K sveta s predstavením modelu Q900R QLED 8K doplnený o technológiu umožňujúcu zvýšenie rozlíšenia na 8K s využitím umelej inteligencie (8K AI Upscaling).

recenziaVyskúšali sme najnovší top-end televízor Samsung QLED 4K TV QE65Q90R

Model Q900R príde v troch veľkoformátových veľkostiach 65”, 75”, a 85 palcov. Televízory ponúknu množstvo vylepšení súvisiacich s prechodom na rozlíšenie 8K vrátane technológií Real 8K Resolution, Q HDR 8K a Quantum Processor 8K, ktoré boli vyvinuté pre uvedenie obrazu v kvalite 8K do skutočného života.

Pozrite siNový QLED televízor Samsung ohromil svetových novinárov

Televízory budú mať jas na úrovni 4 000 nitov, čo je štandard používaný vo väčšine filmových ateliéroch. Táto funkcia umožňuje televízoru produkovať štyrikrát viac pixelov ako televízor s rozlíšením 4K UHD a 16 krát viac pixelov než televízor s Full HD rozlíšením. Q HDR 8K s technológiou HDR (High Dynamic Range) 10+, ktorá optimalizuje úrovne jasu televízora a vytvára originálne obraz a farby.

Technológiu 8K AI Upscaling vyvinul priamo Samsung. Je založená na umelej inteligencii a je tiež vybavená kvalitou obrazu a zvuku na úrovni kompatibilnej s 8K bez ohľadu na pôvodnú kvalitu alebo formát zdroja. To znamená že používateľ môže pozerať obsah cez streaming, set-top box, HDMI, USB ale aj cez zrkadlenie z mobilného zariadenia. Quantum Processor 8K rozpoznáva a zvyšuje obsah tak, aby sa zobrazoval v kvalite 8K.

Televízor Q900R je tiež vybavený funkciou Direct Full Array Elite pre zdokonalený kontrast a presné ovládanie podsvietenia a tiež 100-percentný farebný zväzok, čo umožní získať miliardy odtieňov farieb s najlepšou presnosťou farieb.

Sme nadšení, že môžeme predstaviť Q900R spotrebiteľom a sme presvedčení, že v našich nových modeloch s 8K rozlíšením nájdu brilantné farby, jas aj zvuk.

Jongsuk Chu, viceprezident

Samsung Q900R má nové funkcie, ktoré umožňujú používateľom využívať ich televízory aj iným spôsobom a to pri zachovaní najvyššej kvality obrazu a zvuku. Napríklad televízor rozpozná a analyzuje množstvo pripojených zábavných zariadení, ako sú audio zariadenia pripojené cez optický kábel s jedným diaľkovým ovládačom, televízor potom automaticky prepína zdroj obrazu a výstup zvuku pre optimalizované sledovanie.

Pozrite si8K Ultra HD telku má už aj LG, je to 88″ OLED!

Funkcie pre oblasť životného štýlu (napríklad režim Ambient) boli vylepšené tak, aby umožnili bezproblémové prepojenie televízora s okolím tak, že na obrazovke zobrazia napríklad fotky z dovolenky, predpoveď počasia, správy a ďalšie informácie. One Invisible Connection (ktorý je dodávaný štandardne na 5 metrov) zahŕňa optický kábel a napájanie v jednej bezšvovej šnúrke, čím dáva používateľom väčšiu slobodu pri rozhodovaní o tom, ako a kde umiestňujú svoj televízor. Inteligentné vylepšenia, ako napríklad SmartThings, ďalej zvyšujú schopnosť Q900R poskytovať používateľom pohodlnejší prístup k informáciám a uľahčovať ich život.

Televízory sa začnú predávať už od konca septembra, ich ceny sú takéto: 65″ model stojí 4 990 eur, 75″ 6 990 eur a najväčší, 85-palcový výjde zákazníka na 14 990 eur.

Roman Calík naživo z IFA 2018:
„Samsung dnes vlastne urobil veľký krok k rozšíreniu 8K televízorov medzi ľudí. Stále je najväčším výrobcom televízorov, a tak môžeme predpokladať, že odteraz bude na trhu pribúdať aj 8K obsah. Veľké uhlopriečky, ako je práve aj najväčší ponúkaný model 85Q900R QLED 8K si priam už vyžadujú vyššie rozlíšenie, podobne ako tomu bolo v minulosti pri 55 a viac palcových modeloch, kde je 4K už potrebné. Televízory však pôsobia veľmi obyčajne, priam až nezaujímavo čo sa týka dizajnu, najmä rámu okolo obrazovky či stojana. Pritom ich cena začína na 5-tisíc eurách a končí na 15 000, pri najväčšej 85-palcovej verzii! Obraz je však skutočne nádherný, čo ma asi teší najviac je fakt, že 8K upscaling je funkčný a skutočne dokáže výrazne upraviť zdrojové obrazové dáta.“

Za pozvanie a hradenie nákladov spojených s cestou na výstavu IFA 2018 ďakujeme spoločnostiam Panasonic a Samsung.

ZdrojSamsung

Komentáre k článku