Ako sa odrazil rok home officov na pracovných návykoch a trendoch?

ZDROJ | Pixabay

Málokto z nás si pamätá na pocit práce z kancelárie, keďže už viac ako rok sa vo väčšine prípadov pracuje z domu. Ako sa tento trend odrazil na pracovných návykoch?

Microsoft uverejnil výsledky prieskumu Work Trend Index a niektoré zistenia sú skutočne pozoruhodné. Hlavným zistením je postupný prechod na tzv. hybridný spôsob práce.

ZDROJ | Mimi Thian

Pozrite siAko si doma vytvoriť dokonalý home office? Rukami a celkom jednoducho

Práve hybridný spôsob práce by mal oživiť pracovné vzťahy, ktoré sú teraz prítomné iba v online forme. Z prieskumu vyplýva, že čas strávený na stretnutiach sa viac ako zdvojnásobil. Pri pohľade na elektronickú komunikáciu je pozoruhodné, že vo februári 2021 sa poslalo až o 40 miliárd viac mailov ako počas minulých rokov.

Čas priemerného meetingu cez Microsoft Teams sa tiež predĺžil z 35 minút na 45 minút. Zvýšil sa tiež počet četov zamestnancov, ktorí častokrát odpisujú aj po pracovnej dobe.

Napriek absencii reálnych sociálnych kontaktov sa až 40 % respondentov vyjadrilo, že sa cítia pohodlnejšie a viac sa vložili do práce.

ZDROJ | Vlada Karpovich

Rozhodnutia, ktoré urobíte dnes, budú mať na vašu organizáciu vplyv počas ďalších rokov. Je to chvíľa, ktorá si vyžaduje jasnú víziu a pohľad do budúcnosti,“ hovorí Jared Spataro, viceprezident spoločnosti a prezident pre Microsoft 365. „Tieto rozhodnutia ovplyvnia všetko od toho, ako sa formuje firemná či organizačná kultúra, ako pritiahnete a udržíte talenty, až po to, ako zlepšíte spoluprácu a inovácie.

ZDROJ | kaboompics

Pozrite siAko mať čistejší vzduch v home office? Poznáme lacné riešenie

Nie je preto prekvapením, že až 73 % opýtaných chce, aby im bolo umožnené aj naďalej pracovať na diaľku v rámci flexibility práce. Možnosť pracovať na diaľku sa odrazila aj na inzercii pracovných ponúk. Na LinkedIne napríklad nájdete až päťnásobne viac pracovných ponúk, ktoré umožňujú pracovať na diaľku. Tento trend spustil aj masívne zmeny práce či bydliska, keďže zamestnanci môžu v podstate pracovať odkiaľkoľvek.

Kompletné výsledky prieskumu si môžete prečítať na oficiálnej stránke Microsoftu.

Komentáre k článku