Ako počúvať rádio v 21. storočí? Napríklad na Philips TAPR802

Má vôbec rádio šancu v dnešnej dobre? Určite áno, zvlášť ak má také funkcie ako digitálne rádio Philips APR802, ktoré nám doručil kuriér do redakcie. Niekoľko dní nám robilo príjemného spoločníka.

Viete o tom, že rádio je vlastne pramatkou všetkých streamovacích platforiem? Naši prastarí predkovia pred sto rokmi nerobili nič iné, ako prijímali signál, ktorý streamoval vysielač a rozhlasové štúdiá. Dnes nám namiesto dlhých, krátkych a veľmi krátkych vĺn slúži internet a Bluetooth. Princíp je však veľmi podobný.

ZDROJ | Pixabay

Stále sa nájde dosť používateľov, ktorí počúvajú rádio. Svoje pevné miesto má napríklad v kuchyni, na pracoviskách, alebo na chatách. Samozrejmosťou sú v automobiloch, ale to je už iná kategória.

V lete sme si vyskúšali zaujímavé tunery od JBL. Tie vyzerali ako Bluetooth reproduktory a urobili na nás veľmi dobrý dojem. Aj preto sme boli zvedaví, čo prináša internetové rádio Philips TAPR802.

Hlavným ťahákom internetového rádia je široká ponuka tisícok staníc z celého sveta. Pre každý štýl hudby ich nájdete nespočetné množstvo. Ani ten, kto uprednostňuje hovorené slovo nebude ukrátený – príde si na svoje s rôznymi programami a podcastami.

Philips TAPR802

Philips je výborným príkladom toho, čo má ponúkať rádio v 21. storočí. Okrem klasického príjmu DAB/DAB+ a FM totiž poskytuje možnosť vybrať si z obrovskej ponuky internetových rádií.

Do pamäte si môžete uložiť 20 staníc, ľahko si vyhľadáte svoje obľúbené pomocou funkcie smart scan.

Model od Philipsu kombinuje funkčný moderný dizajn s klasickou čiernou drevenou skrinkou, ktorá okrem toho, že dobre prenáša zvuk, je aj (oproti plastovému riešeniu) ekologickejšia.

Pozrite siNeuveríte, čo všetko pre nás vymyslel Philips za 129 rokov

Všetky informácie vidíte prehľadne zobrazené na farebnom, 2,4-palcovom TFT displeji. Okrem staníc sa tam zobrazujú ich logá, presný čas, viete si nastaviť budík. V prípade počúvania hudobnej platformy Spotify sa vám zobrazia informácie o albume a skladbách.

Samozrejme, keďže ide o rádio skonštruované do tohto storočia, nesmie mu chýbať Bleutooth. V zariadení je vo verzii 4.2. Ponúka dosah do 10 metrov a môžete si prehrávať hudbu, resp. podcasty z vašich mobilných zariadení. V rádiu je zabudovaný 3-palcový širokopásmový reproduktor, prináša čistý a detailný zvuk.

V rádiu Philips TAPR802 si môžete nastaviť dva rôzne budíky (Dual Alarm). Časovač vypnutia je ďalšia šikovná funkcia – pred spánkom si zvolíte čas, kedy sa má rádio vypnúť a vy potom môžete nerušene naberať sily do ďalšieho dňa.

Rozmery internetového rádia sú 185 x 102 x 105 mm pri hmotnosti 740 g. Ako vidíte na obrázku dole, nechýba mu anténa a basreflex na lepšie podanie nízkych tónov.

Kto sa obáva, že internetové rádio od Philipsu funguje len cez internet, nemusí sa báť. Okrem pásma DAB+ je tu aj štandardná ponuka FM frekvencie. Náročnejší používateľ využije zabudovanú funkciu Spotify Connect. Kto má obľúbenú inú hudobnú platformu, vďaka Bluetooth si môže prehrať zo smartfónu (tabletu a pod.) prakticky čokoľvek.

Jediná vec, ktorú by som mohol rádiu vytknúť je, že funguje len na elektrickú energiu – nemá zabudovanú nabíjaciu batériu, ani nepodporuje klasické batérie.

Philips TAPR802 sa dá na Slovensku kúpiť za 99,99 eur.

Komentáre k článku