Ako na Vianoce neskrachovať a možno ešte niečo zarobiť

Vianoce sú výnimočným sviatkom, počas ktorého si radi oddýchneme v kruhu najbližších a urobíme im radosť darčekmi. Pre rodinné financie to však môže byť pomerne náročné obdobie, nakoľko mnohí nemyslia na to, že peniaze budú potrebovať aj na iné aktivity, ako je nakupovanie darčekov pre priateľov.

ZDROJ | 365.bank

365.bank však ponúka niekoľko tipov, ako Vianoce aj po finančnej stránke zvládnuť s prehľadom a zbytočne sa v rámci nich nezadlžiť, prípadne ešte aj nejaké tie peniaze ušetriť. Je to jednoduché, veď sa pozrite sami.

Vytvorte si vianočný rozpočet

Plánovanie je základom a preto by ste si aj na Vianoce mali premyslieť, koľko a na čo potrebujete minúť (od jedla, cez nákup darčekov až po vysnívané výlety). Stanovenie rozpočtu je skvelým spôsobom, ako mať prehľad o svojich financiách a zároveň znížiť náklady.

Pozrite siS 365.bank sa môžeš oslobodiť aj ty!

Ak si ho vytvoríte, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa ho budete držať a vyhýbať sa zbytočným výdavkom. Pri spravovaní rozpočtu vám môžu veľmi dobre pomôcť aj rôzne šikovné aplikácie. V nich si totiž môžete jednotlivé výdavky zaznamenávať a kedykoľvek tak získate detailný prehľad o tom, koľko financií vám ešte ostáva.

Premyslite si, čo kúpite

Nenakupujte a nemíňajte peniaze bezhlavo, spomeňte si vždy koľko úsilia vás stálo zarobiť ich – nenadarmo sa hovorí “dvakrát meraj a raz rež“. A to čo sa vám v jeden deň zdalo ako super nákup, na druhý deň už takým bombastickým vôbec nemusí byť. S odstupom času sa zvykneme na veci pozerať inak, triezvejšie, rozumnejšie.

Využívajte automatické sporenia

Ak vám to vaša banka umožní, zaokrúhľujte si platby kartou a pri každom nákupe si niečo automaticky aj ušetríte. Po Vianociach tak budete príjemne prekvapení, že pri tom množstve nákupov, ktoré ste urobili, ste nielen všetko neminuli, ale naopak, niečo ste si aj ušetrili a zúročili.

365.bank má presne na tento účel svoj produkt Syslenie. Je to jednoduché! Funguje to podobným spôsobom, ako keby si za každý svoj nákup dal predajcovi tringelt. Tentokrát ho však nedostane predajca, ale ty priamo na účet.

Využite odmeny a cash back programy

niektorých bankách môžete využívať cash back programy, ktoré vám vrátia peniaze späť z nákupov vo vybraných obchodoch. V tomto prípade si pozrite, v ktorých obchodoch sa dajú zľavy uplatniť a zamierte tam.

Dokonca niektoré banky vás môžu odmeniť aj za bezhotovostné nákupy, v tomto prípade je lepšie platiť kartou, mobilom alebo hodinkami. Po Vianociach vám tak na účte môže pribudnúť aj niekoľko desiatok eur navyše.

Zbytočne sa nezadlžujte

Je fajn dopriať blízkym pekné darčeky, to však neznamená, že sa kvôli nim neúmerne zadlžíte a splácať ich budete do ďalších Vianoc, niekedy aj oveľa dlhšie. Buďte preto obozretní a každú „lákavú“ ponuku si zodpovedne prepočítajte.

Pozrite siChceš aj ty peniaze, ktoré sa ti vrátia späť?

Nezabúdajte, že na Vianoce nie je dôležitá suma darčeka, ale skôr to, aby ste tento čas strávili so svojimi najbližšími a ak, tak ich kľudne potešili akoukoľvek drobnosťou. Verte, že najviac ocenia čas, ktorý im venujete.

Komentáre k článku