Aké sú prvé ohlasy na iPhone 12 a iPhone 12 Pro?

ZDROJ | Apple

Nová séria smartfónov od Apple sa pomaly, ale isto dostáva na trh a tak spolu s nimi prichádzajú aj prvé recenzie, dojmy a názory. Ako sa podaril nový iPhone 12 a iPhone 12 Pro podľa svetových médií a YouTuberov?

iPhone 12

Hneď prvou novinkou pri novej sérii iPhone 12 je nový dizajn. Pohľad naň je samozrejme subjektívny, no v tomto sa zrejme všetky strany zhodujú, nový iPhone 12 vyzerá parádne. Vďaka splošteným stranám pôsobí smartfón menšie a ľahšie a v rukách sa drží dobre aj napriek tomu, že má ostré hrany. K tomu sa pridávajú nové farby, ktoré celú sériu trochu oživujú.

Známy YouTuber Marques Brownlee sa popri dizajne pozrel aj na nové, keramické sklo. To má byť až 4-násobne menej náchylné k rozbitiu pri páde, no tento násobok zrejme neplatí pre škrabance. Jeden výrazný škrabanec sa mu podarilo urobiť už počas testovacieho týždňa bez toho, aby si to všimol.

Novinkou pri iPhone 12 je aj prechod od LCD k OLED obrazovke. Nový displej je jasnejší a oproti minuloročnému modelu iPhone 11 sa dokonca zvýšilo aj jeho rozlíšenie a jas. Portál The Verge však kritizuje, že Apple zostalo pri obnovovacej frekvencii 60 Hz, kým konkurencia skočila už na 90 až 120 Hz.

Pri fotoaparátoch sa toho medziročne až toľko nezmenilo. Nová séria je lepšia najmä pri nočnej fotografii, no ak vlastníte minuloročný iPhone 11 či iPhone 11 Pro, dôvod na upgrade pri fotoaparátoch zrejme nenájdete.

V rovnakej hladine „poteší, no dá sa bez toho žiť“ sú aj ďalšie novinky tejto série – MagSafe a 5G. Bezdrôtové nabíjanie MagSafe neprináša oproti klasickému bezdrôtovému nabíjaniu až tak veľa benefitov a oproti konkurencii je výrazne pomalšie. Siete 5G sú vo väčšine sveta stále v plienkach a tak opäť nejde o dôvod, prečo by ste mali investovať do nových modelov.

Pozrite siJediná zmysluplná inovácia od Apple za tento rok – MagSafe?

Nový iPhone 12 sa summa summarum podaril, dizajn je skvelý, displej je skvelý, fotoaparáty sú o štipku lepšie a výdrž batérie zostáva bez zmeny. Ak teda vlastníte funkčný iPhone, novú sériu môžete vynechať. Ak však naopak hľadáte nový smartfón od Apple, práve model iPhone 12 bude zrejme tou ideálnou voľbou pre vás aj väčšinu záujemcov o nové modely.

iPhone 12 Pro

Pre dizajn modelu iPhone 12 Pro platí to isté, čo pre model iPhone 12. Ich dizajn je až na jeden fotoaparát na zadnej strane navyše v podstate identický, dokonca medzi nimi môžete bez problémov prehadzovať aj obaly. Nedá sa však poprieť, že séria Pro má okrem nejakej tej výbavy navyše v rukáve ešte pútavú farbu Pacific Blue, ktorá sa Apple tento rok podľa všetkého vydarila.

So základným modelom iPhone 12 zdieľa iPhone 12 Pro aj ostatné dôležité novinky. Rozdiely medzi klasickou a Pro-sériou sa pomaly stierajú a tak je tento rok rozumné siahnuť po klasickom iPhone 12 aj v prípade, že patríte medzi náročnejších používateľov. To ale neplatí, ak si potrpíte na viac možností pri fotení.

Pozrite siSÚBOJ GENERÁCIÍ – iPhone 11 (Pro/Pro Max) vs. iPhone 12 (Pro/Pro Max)

Ultraširokouhlý fotoaparát, ktorým je vybavený aj iPhone 12, vám tento rok umožní vytvárať ultraširokouhlé snímky aj v režime nočnej fotografie. Tieto nočné fotografie podľa portálu Engadget pôsobia spomedzi trojice vlajkových lodí Galaxy Note 20 a Pixel 5 najprirodzenejšie. Tieto snímky sú zároveň oproti modelu iPhone 11 Pro menej skreslené zaoblením po stranách.

Teleobjektív neprekvapí, ani neurazí, no pravdou je, že oproti konkurencii s obrovským priblížením trochu zaostáva. Podľa väčšiny recenzií na tom však príliš nezáleží, teleobjektív vytvára dostatočne kvalitné snímky a z trojice fotoaparátov na zadnej strane je tým najmenej dôležitým.

Pozrite siČo robí automobilový LiDAR v novom iPhone 12 Pro a Pro Max?

Tou hlavnou novinkou pri sérii Pro je LiDAR senzor, ktorý sa tento rok stará o rýchlejšie a lepšie ostrenie pri fotení v noci, kedy je tento rok možné vytvárať aj portrétové fotografie s rozmazaným pozadím. Aj pri modeli iPhone 12 Pro teda platí, že fotoaparáty sú o kúsok kvalitnejšie, no nejde o dôvod na upgrade. Uvidíme, čo prinesie iPhone 12 Pro Max, ktorý má kvalitnejšiu foto-zostavu.

Mierne lepšie vybavený iPhone 12 Pro to má pri novom iPhone 12 paradoxne trochu ťažké. Za vyššiu cenu totiž pre bežného používateľa neprináša až toľko noviniek, keďže tie najdôležitejšie (dizajn, 5G, MagSafe, A14 Bionic) prináša aj klasický iPhone 12. Zhoda médií je teda v tom, že po modeli Pro siahnite iba v prípade, že nutne potrebujete mať to najlepšie na trhu, k čomu sa ale pridáva poznámka, že ešte lepšiu výbavu ponúkne v novembri iPhone 12 Pro Max.

ZdrojMKBHD,TechRadar,The Verge (1),(2),XDA-Developers

Komentáre k článku