Aj Wi-Fi  bude mať svoju „5G“. Bude ňou Wi-Fi 7

ZDROJ | Pplware

Môžu za to notebooky a tablety, ale hlavne smartfóny. Prostredníctvom lokálnych sietí (WLAN) na báze Wi-Fi  nadobudlo zbližovanie fixných a mobilných sietí (takzvaná fixne-mobilná konvergencia) obrovské rozmery.  Vidíme to v každodennom živote.

Zaujímavé je tiež to, že Wi-Fi, hoci stále operuje v podstate v tých istých dvoch pásmach – 2,4 GHz a 5 GHz, stále dokáže konkurovať mobilným technológiám. Posúďte sami – najnovšia verzia Wi-Fi 6 (reprezentovaná technológiou IEEE 802.11ax) ponúkne teoretické rýchlostné maximum až 10 Gbit/s. (Realita býva, pravdaže, podstatne bližšie pri zemi a tak aj produkty Wi-Fi 6 dnes dosahujú maximálne 1,3 Gbit/s).

Pozrite siNajrýchlejšie Wi-Fi 802.11ax prichádza

Štandard 802.11ac (Wi-Fi 5) síce staršie pásmo 2,4 GHz nevyužíva, ale nová technológia 802.11ax (Wi-Fi 6) opäť používa obidve pásma – 2,4 GHz, aj 5 GHz. Pre masívne rýchlosti sa každá konektivita hodí.

ZDROJ | SA

Technológia 5G, kde sa pre dosiahnutie vysokej dátovej priepustnosti používajú širokopásmové kanály, dokonca viaceré súčasne, je adaptovaná pre rôzne frekvenčné pásma – od UHF, po mmWave.

Wi-Fi 7: zatiaľ neexistuje, ale vieme, čo prinesie

Podobnú stratégiu využije aj budúca generácia Wi-Fi, ktorou by mala byť Wi-Fi 7. Hoci štandard zatiaľ oficiálne neexistuje, o jeho parametroch inžinieri a vývojári už čulo špekulujú.

Za 22 rokov existencie Wi-Fi (respektíve rodiny štandardov 802.11) sa od roku 1997 zvýšili rýchlosti WLAN zhruba 5000x – z 2 Mbit/s na 10 Gbit/s. Pri budúcich technológiách Wi-Fi 7 je preto logické očakávať ďalšie zrýchlenie prenosu dát, malo by ísť až o 30 Gbit/s.

ZDROJ | Alternetivo

Zariadenia s Wi-Fi 7 by sa mali objaviť okolo roku 2024. Už skôr ale zrejme dôjde k evolúcii Wi-Fi 6 tak, ako tomu bolo aj pri predošlých technológiách. Vytvoria sa tak podmienky pre plynulejší prechod. Potenciálnym nástupcom technológie Wi-Fi 6 (802.11ax) sa pravdepodobne stane nový vyvíjaný štandard oficiálne označovaný 802.11be. O jeho certifikácii na Wi-Fi 7 musí rozhodnúť Wi-Fi Alliance, ale ide o vážneho kandidáta.

Pozrite siASUS predstavil tri routre s ultrarýchlym štandardom 802.11ax

Na podujatí Wi-Fi – 6 Day odhalil viceprezident Qualcommu V. K. Jones niektoré predstavy, ako by mohol budúci štandard Wi-Fi 7 (donedávna označovaný ako EHT – ‘Extremely High Throughput’) vyzerať. Mal by sa vyvinúť z Wi-Fi 6 postupne v troch fázach.

Carol Ansley, senior poradca zo spoločnosti CommScope a špecialista na budúci štandard Wi-Fi hovorí, že Wi-Fi 7 bude predovšetkým o zvyšovaní rýchlosti. Kým Wi-Fi 6 je o zlepšení účinnosti a kvality, s technológiou 802.11be príde opäť výrazný nárast priepustnosti. Rýchlosť Wi-Fi 7 by sa mala oproti Wi-Fi 6 zvýšiť na troj- až štvornásobok.

Nové spektrum, aj multi-prenosy

V prvej fáze by k zvýšeniu výkonnosti Wi-Fi (ešte Wi-Fi 6) mali prispieť nové frekvencie z rozsahu 0 až 7 GHz. Podstatné má byť pásmo 6 GHz, ale špekuluje sa aj o frekvenciách z rozsahu okolo 900 MHz. Vďaka väčšiemu množstvu disponibilného spektra bude technológia pracovať s kanálom o šírke až 320 MHz, namiesto 160 MHz pri 802.11ax.

Ďalšie zvýšenie výkonnosti prinesie vylepšenie viacnásobnej komunikácie prostredníctvom UL MU-MIMO (uplink multiuser multiple-input multiple-output). Vysielanie dát rôznymi cestami súčasne zlepšuje prenosovú efektivitu. UL MU-MIMO by sa malo objaviť do roku 2022 a podobne by sa mal zlepšiť aj downlink, teda prenos k užívateľovi.

Qualcomm demonštruje budúce zlepšenie rýchlosti uplinku Wi-Fi pomocou živého vysielania maliarky pomocou 10 smartfónov. Nová technológia UL MU-MIMO zabezpečuje plynulý tok videa, ale pri staršej technológii sa video občas zasekávalo.ZDROJ | CNET

Tretia fáza prinesie v roku 2024 ďalšie vylepšenie MIMO. Dostalo názov „koordinované multi-užívateľské MIMO“, v skratke CMU-MIMO. Podľa V. K. Jonesa bude ťažké vyriešiť technické problémy s tým spojené, ale ak sa to podarí, prinesie to zvýšenie rýchlosti Wi-Fi, dosahu a zníženie prevádzky.

MU-MIMO vo Wi-Fi 6 umožňuje konštruktérom sieťových zariadení vytvárať prístupové body s usporiadaním osem antén, ale 802.11be zvládne až 16 antén.

ZDROJ | ASUS

„Kooperatívna“ časť CMU-MIMO umožní, že všetky tieto antény nemusia byť nevyhnutne na jednom prístupovom bode. Rozdelenie antén medzi rôzne zariadenia by znamenalo lepšiu schopnosť odosielať dáta – teda „priestorové rozlíšenie“ v sieťovom vyjadrení. Takto sa zvýši celkový výkon siete. Môže ísť o rôzne konfigurácie, napríklad dva prístupové body, z ktorých každý má osem antén, alebo štyri prístupové body so 4 anténami na každom z nich.

Pozrite siCisco prináša revolučné Wi-Fi 6 siete do veľkých firiem a organizácií

„Spektrum je základom sily všetkých bezdrôtových systémov a keď budú tieto prístupové body spolupracovať, môžu zo spektra vyťažiť viac,“ povedal Jones.

A aké je riziko, že 5G môže nahradiť Wi-Fi v niektorých prípadoch použitia v domácnosti? Možné to je, ale pravdepodobnejšia je koexistencia WLAN, aj mobilných technológií, ako tomu bolo doteraz.

Podľa Davida Watkinsa, riaditeľa Connected Home Devices sa podoba inteligentných domácností neustále vyvíja. Technológia Wi-Fi sa postupom času dobre prispôsobila týmto meniacim sa  požiadavkám a zdá sa, že zostane dominantnou platformou pre pripojenie na internet v domácnosti aj po mnoho ďalších rokov.

ZdrojCNET

Komentáre k článku