Airbus privezie na Zem prvé vzorky z Marsu

ZDROJ | ESA-Airbus

Teleskopmi pozorujeme Mars už niekoľko storočí a pár desaťročí tam posielame aj kozmické sondy. Údaje o jeho povrchu však máme len sprostredkovane, vďaka prístrojom, či z niekoľkých meteoritov, o ktorých tipujeme, že pochádzajú z Marsu.

Doprava vzoriek z Marsu na Zem je náročná logistická operácia, preto sa zatiaľ nerealizovala, napriek tomu, že sme už dokázali odobrať vzorky z asteroidu. Problémom je nielen vzdialenosť Mars-Zem, ale aj gravitácia planéty, mnohonásobne vyššia, než príťažlivosť malého asteroidu. To vyžaduje pristávací, a hlavne návratový modul so silným pohonom, schopný dopraviť vzorky minimálne na obežnú dráhu Marsu, ajk nie rovno na Zem.

Pozrite siMars je cieľom najväčšej ofenzívy v histórii kozmonautiky

NASA v spolupráci s európskou vesmírnou agentúrou ESA však už takýto projekt premyslela a pripravila. Dostal názov Mars Sample Return.

Umelecká predstava sondy Airbus Surface Retrieval Lander s modulom Mars Ascent Vehicle. V popredí Sample Fetch Rover.ZDROJ | ESA

Rover Perseverance, ktorý pristane na Marse vo februári 2021,  bude okrem iného odoberať vzorky hornín zo zaujímavých lokalít, kde bude pátrať po stopách minulého, či dokonca súčasného života. Potom ich v špeciálnych puzdrách uloží na jednom, alebo viacerých zberných miestach, aby ich neskôr ďalšia sonda vyzdvihla a dopravila na Zem.

Rover PerseveranceZDROJ | NASA

Ak sa na Zem podarí dostať nekontaminované vzorky marťanskej horniny a pôdy, vedci môžu vykonať množstvo testov, aby zodpovedali otázky ohľadom života na Marse.

Tento náročný diel skladačky pripraví ESA, ktorá uzavrela kontrakt so spoločnosťou Airbus vo výške 491 miliónov EUR na vývoj a výrobu sondy Earth Return Orbiter, ktorý na Zem privezie prvé vzorky Marsu, získané roverom Perseverance. Sonda Earth Return Orbiter, ktorú postaví Airbus, odštartuje k Marsu v roku 2026 pomocou rakety Ariane 6.

Sample Fetch Rover má zbierať vzorky, ktoré získa Perseverance.ZDROJ | ESA

Jej súčasťou bude pristávací modul Surface Retrieval Lander, pozostávajúci z povrchovej platformy vybavenej robotickým ramenom Sample Transfer Arm, roveru Sample Fetch Rover a návratového modulu Mars Ascent Vehicle.

Po pristátí v blízkosti skladiska vzoriek Sample Fetch Rover pozbiera skúmavky, potom sa vráti k pristávaciemu modulu, kde ich robotické rameno vyzdvihne a umiestni do kapsuly Orbiting Sample v návratovom module Mars Ascent Vehicle. Ten potom odštartuje a uvoľní kapsulu Orbiting Sample na obežnej dráhe Marsu.

Tu vstupuje do hry sonda Earth Return Orbiter, ktorá priletí na obežnú dráhu Marsu v roku 2027. Keď sa kapsula Orbiting Sample vypustí, Earth Return Orbiter použije svoje autonómne manévrovacie systémy a naloží púzdro Orbiting Sample  na svoju palubu. Tu sa vzorky zaistia v sekundárnom hermetickom systéme a umiestnia sa do modulu, ktorý zostúpi na Zem.

Pozrite siRover Perseverance sa pozrie na Mars aj z výšky. Vďaka dronu

Earth Return Orbiter sa potom vydá na svoju ročnú cestu k Zemi. Po prílete k našej planéte sa od sondy oddelí zostupový modul, ktorý má so vzorkami z Marsu pristáť v púšti v Utahu. Pred začiatkom výskumu sa získané vzorky umiestnia do karantény, kvôli možnej kontaminácii mimozemskými mikroorganizmami.

Model kontajnera Sample Return Orbiter z februára 2020.ZDROJ | NASA

Celkovo predstavuje Mars Sample Return technicky, aj logisticky náročnú operáciu, zvlášť, ak vezmeme do úvahy koľko samotných pristátí na Marse skončilo doteraz nezdarom. V tomto prípade sa musí podariť celá reťaz zámerov – od pristátia na Marse a vypustenia roveru, cez úspešné zozbieranie pripravených vzoriek, štart na obežnú dráhu, zachytenie vzoriek na orbite, návrat na Zem a ďalšie úspešné pristátie v cieli.

Pre Airbus to bude v prípade úspechu dôležitý míľnik, vvybudovaný na skúsenostiach z misií Rosetta, Mars Express, Venus Express, Gaia, ATV, BepiColombo a JUICE, uviedol Jean-Marc Nasr, vedúci vesmírnych systémov Airbus. Podmienkou misie je však úspech Perseverance, o ktorom sa rozhodne o niekoľko mesiacov.

ZdrojAirbus

Komentáre k článku