AeroMobil 5.0 – Slováci tvoria elektrické lietajúce auto s kolmým štartom

ZDROJ | AeroMobil

Slovenská spoločnosť preslávená už na celom svete vďaka svojmu lietajúcemu automobilu AeroMobil 4.0 predstavila koncept nového modelu 5.0, ktorý na rozdiel od predchodcu bude využívať kolmý štart i pristávanie. Ide o prepravný prostriedok typu VTOL (Vertical Take-Off and Landing).

ZDROJ | AeroMobil

Pozrite siVideli sme AeroMobil 4.0, svetový unikát zo Slovenska

AeroMobil 5.0 bude celkom iný, ako všetky doterajšie modely spoločnosti. Okrem toho, že AeroMobil 5.0 bude pre 4 pasažierov a nie pre 2 ako v minulej verzii, novinka bude plne elektrická a dokáže štartovať i pristávať bez letiska, priamo z miesta.

ZDROJ | AeroMobil

AeroMobil 5.0 VTOL je však iba konceptom, na ktorom chce výrobca ďalej pracovať. Novinka bude mať dva elektricky poháňané rotory, ktoré majú zabezpečovať vertikálny vzlet i pristávanie. Na podobných projektoch robia už roky spoločnosti ako Uber, Airbus, Terrafugia,  Napoleon Aero či nemecký Lilium.

Pozrite siUber chce do 10 rokov lietajúce taxíky

Pohonný systém je doplnený horizontálnym pohonom, ktorý zabezpečuje ďalšia tlačná vrtuľa. Krídla nového AeroMobilu majú byť adaptívne pre maximálnu efektivitu letu. Zadná chvostová časť bude taktiež výsuvná.

ZDROJ | AeroMobil

Cestovať v ňom budú môcť štyria pasažieri, ktorým poskytne podobný komfort ako luxusnejším automobilom súčasnosti. Každý cestujúci má mať k dispozícii údaje o lete, či pokročilé komunikačné prostriedky a médiá. Tým sa má zaistiť, aby pasažieri ostali v spojení vo vzduchu, aj na ceste.

ZDROJ | AeroMobil

Vo výbave nemajú chýbať dokonca ani airbagy. Po vzore modelu 4.0 STOL bude 5-ka vybavená aj deformačnými zónami a balistickým padákom.

Detailnejšie informácie o AeroMobile 5.0 VTOL si výrobca necháva pre seba. Nie sú vôbec známe informácie o výkone, dojazde/dolete, kapacite batérií apod.

Výrobca ale prezradil, že AeroMobil 4.0 nezanikne. Spoločnosť na ňom naďalej pracuje. AeroMobil 5.0 má byť zároveň prvé elektrické lietajúce vozidlo určené pre zdieľanú mobilitu v rámci jej produktového programu.

„Stratégia výroby viacerých modelov vozidla znamená, že budeme vedieť naplno zabezpečiť cestovanie v mestách s AeroMobilom 5.0 VTOL a medzi mestami aj s AeroMobilom 4.0 STOL. Naša stratégia teda rieši hlavné obmedzenia alternatívnych koncepcií VTOL, ktoré sú viac viazané na vyhradené pristávacie plochy, než na využitie existujúcej cestnej infraštruktúry,“ hovorí Juraj Vaculík, spoluzakladateľ a CEO AeroMobilu.

ZDROJ | AeroMobil

„Vďaka AeroMobilu 4.0 STOL a konceptu AeroMobil 5.0 VTOL vnímame lietajúce autá ako všestranné vozidlá, ktoré sú schopné jazdiť aj lietať. Plánujeme dodávať vozidlá s dosahom potrebným pre mestské a medzimestské vzdialenosti, schopné  prepravy za akéhokoľvek počasia. Maximalizujeme tak ich využitie pre prevádzkovateľov budúcich lietajúcich taxi,“ hovorí Douglas MacAndrew, CTO AeroMobilu.

ZDROJ | AeroMobil

Reálna výroba AeroMobilu 5.0 VTOL príde až po uvedení AeroMobilu 4.0 STOL na trh. Výrobca odhaduje, že ten bude na trhu v roku 2020. Zároveň dodáva, že elektrické dopravné prostriedky VTOL budú dostupné zhruba o 7-10 rokov. Dôvodom má byť absencia infraštruktúry i legislatívy.

ZDROJ | AeroMobil

ZdrojAeroMobil

Komentáre k článku