8K telky má už aj TCL, využíva displeje od Samsungu

ZDROJ | TCL

Čínska spoločnosť TCL okrem 4K Ultra HD televízorov ukázala na IFA 2019 aj svoje najjemnejšie telky. Tie majú totiž 8K rozlíšenie a displej od Samsungu. Plusom má byť ich dodatočná výbava.

 

Čínske TCL u nás nie je veľmi známe, no patrí medzi najväčších výrobcov televízorov na svete. Patrí k tým lacnejším, hoc v portfóliu nájdete aj 4K televízory. Prekvapením je tak televízor s až 8K rozlíšením. Ten dokáže TCL vyrábať vďaka displeju od Samsunug.

ZDROJ | TCL

TCL na IFA 2019 predstavil rovno dve nové série 8K televízorov – 8K QLED X a 8K Mini LED. Obe série ponúknu detailný displej a vcelku priaznivé ceny.

Top séria 8K QLED X bude v predaji s uhlopriečkami 85, 75 a 65 palcov. Displej s rozlíšením 7 380 x 4 360 px je síce od Samsungu, čo výrobca nemá problém priznať aj v názve (QLED), no o zvyšok sa postaral samotný výrobca.

ZDROJ | TCL

Napríklad v plastovom tele je zabudovaná nad displejom aj vysúvateľná webkamera, ktorá okrem videohovorov poslúži aj na využívanie televízora s rozšírenou realitou. Ako, to výrobca zatiaľ nešpecifikoval. Pôjde určite o aplikácie využívajúce webkameru.

Displej podporuje aj Dolby Vision HDR obraz. Nechýba ani umelá inteligencia aj na vylepšovanie obrazu. Operačným systémom bude Android P.

Plusom má byť aj zvuk. O ten sa stará soundbar so systémom Onkyo. V ňom je zabudovaný sekundárny displej, na ktorom je možné sledovať obsah z iného zdroja, resp. cezeň ovládať smart home prvky. Televízor podporuje Dolby Atmos zvuk, pravdepodobne ale nie aj samotný soundbar.

ZDROJ | TCL

Druhou sériou je TCL 8K Mini LED. Taktiež pôjde o QLED panel s Mini LED technológiou podsvietenia s 900 zónami s celkovým jasom 1 200 nitov. S 8K rozlíšením bude dostupný iba 75″ variant, 65 a 75-palcové modely budú ale aj s 4K UHD rozlíšením.

Aj v tomto prípade je integrovaný Onkyo soundbar, podpora Dolby Atmos a Dolby Vision či umelá inteligencia.

ZDROJ | TCL

Sklamaním je, že televízory sa na vybrané trhy dostanú až v druhom kvartáli budúceho roka. Ceny preto neboli ešte zverejnené, no vzhľadom na cenotvorbu pri iných produktoch (vrátane televízorov) môžeme očakávať podstatne priaznivejšiu cenu ako v prípade 8K televízorov od Samsungu.

ZdrojTCL

Komentáre k článku