5G mieri už aj do najlacnejších smartfónov, vďaka čipsetu Snapdragon 480

ZDROJ | Qualcomm

Podpora čoraz rozšírenejších 5G sietí už nebude výsadou drahších smartfónov. Nový čipset Snapdragon 480 prinesie plnú podporu celého spektra 5G sietí aj do tých najlacnejších modelov, ktoré sa zároveň dočkajú aj výrazne vyššieho výkonu.

Ak pôjde všetko podľa plánov, tento rok sa dočkáme prvých verejných 5G sietí už aj na Slovensku. Ak si plánujete pri tejto príležitosti zakúpiť nový smartfón, vyberať už čoskoro nebudete musieť iba z vyššej-strednej a najvyššej triedy.

Nový čipset Snapdragon 480 od spoločnosti Qualcomm bude mať za úlohu priniesť podporu 5G sietí aj do tých cenovo najdostupnejších modelov. Jeho súčasťou je totiž 5G modem Snapdragon X51 pripravený na mmWave aj Sub-6 GHz siete v samostatnom (SA) aj nesamostatnom (NSA) režime fungovania.

Inými slovami, čipset sa bude vedieť pripojiť na prakticky akúkoľvek 5G sieť. Dosahovať v nej pritom bude môcť teoreticky rýchlosť až do 2,5 Gb/s pri sťahovaní a 660 Mb/s pri odosielaní dát. Zahanbiť sa ale nedá ani pri rýchlostiach v prípade pripojenia k sieti 4G LTE, z ktorej dokáže sťahovať dáta maximálnou rýchlosťou až do 800 Mb/s.

Pozrite siBoli sme sa pozrieť na 5G výstavu v čínskom Šen-čene (virtuálne)

Qualcomm pri novej generácii prešiel na 8nm výrobný proces, čo by sa malo podpísať najmä pod nižšiu spotrebu a teda dlhšiu výdrž batérie. Procesor Kryo 460 s taktom do 2,0 GHz, grafické jadro Adreno 619 a procesor Hexagon 686 sa zas podpíšu pod 100-percentný nárast výkonu oproti predchádzajúcemu čipsetu Snapdragon 460.

Lacné smartfóny tak budú opäť o niečo svižnejšie, nielen však papierovo. Čipset je totiž pripravený aj na Full HD+ obrazovky s obnovovacou frekvenciou až do 120 Hz, čo predstavuje citeľný posun aj pri bežnom používaní smartfónu.

ZDROJ | Sony

Do série čipsetov 400 tiež po prvý krát zavíta obrazový procesor Spectra 345 schopný zachytávať obraz z troch 13 Mpx snímačov súbežne a to dokonca aj pri nahrávaní videa v rozlíšení do 720p.

Kedy uvidíme nový čipset v prvých smartfónoch je v tejto chvíli otázne. K jeho vydaniu sa však s náznakom skorého predstavenia prvých modelov vyjadrila spoločnosť HMD Global aktuálne stojaca za smartfónmi Nokia, ako aj spoločnosti OnePlus, OPPO a vivo.

ZdrojQualcomm

Komentáre k článku