4+4 pre Nokia Lumia 925 – Čím zaujme PureView fotoaparát v hliníkovom tele?

Pred pár dňami Nokia v Londýne predstavila nástupcu minuloročnej vlajkovej lode s označením Lumia 925. Novinka prináša viacero zmien, hardvér a operačný systém ostávajú z pôvodného modelu. Aké sú jej ďalšie plusy a mínusy?

 Nokia Lumia 925

POZRITE SI:

4+4 pre Acer Aspire R7, alebo aký je najzvláštnejší Ultrabook sveta?

4+4 Sony pre Sony DEV-50, alebo bude druhý pokus úspešnejší?

4+4 pre Toshibu KIRAbook, alebo skutočne potrebujeme tak jemný displej?

4+4 pre TECHBOX Android Špeciál, alebo aké sú jeho plusy a mínusy?

A ďalšie… + KONŠTRUKCIA

Nová Lumia je unikátna svojou novou konštrukciou. Nokia upustila od plastovej unibody konštrukcie a prešla na hliník. Hliníkový rám okolo celého tela je zároveň anténou, čo by mohlo dopomôcť k omnoho lepšiemu signálu tak Wi-Fi, ako i mobilných sietí. Vďaka novej konštrukcii je Lumia 925 aj menšia a ľahšia ako predchodca. Rozmery sú 129 x 70,6 x 8,5 mm, hmotnosť sa ustálila na príjemných 139 gramoch.

 + FOTOAPARÁT

Hoci rozlíšenie fotoaparátu si Lumia 925 požičala od svojho predchodcu, 8,7 Mpx BSI CMOS snímač má veľkosť 1/3” (oproti 1/3,2”). Prepracovanejšia je aj optika Carl Zeiss so svetelnosťou f/2.0. Namiesto 5 členov je zložená zo šiestich a rovnako má i optickú stabilizáciu, ako Lumia 920. Práve tieto zmeny by mohli vylepšiť papierovo výborný, no v reáli slabší PureView fotoaparát z Lumie 920. Full HD video je samozrejmosťou. + DISPLEJ

V novej vlajkovej lodi od Nokie síce nenájdete aktuálne populárne Full HD rozlíšenie, HD+ rozlíšenie (768 x 1 280 px) na 4,5” uhlopriečke AMOLEDu celkom postačuje. Zásadnou výhodou oproti väčšine konkurencie je možnosť ovládania aj v rukaviciach či nechtami. Displej je samozrejme pod krycím sklom Gorilla Glass 2.

 

 + APLIKÁCIE

Pravdou je, že Lumia smartfónu s Windows Phone 8 už v základe ponúkajú množstvo užitočných aplikácií. Či už ide o nové aplikácie ako Smart Camera či Hipstamatic Oggl, ale i známe aplikácie ako HERE Drive+, HERE Maps, HERE City LEns, Office, Detský kútik, Yahoo! Mail, Active Sync atď., v konkurenčných systémoch to samozrejmosťou nie je.

 Nokia Lumia 925

 – BEZDRÔTOVÉ NABÍJANIE

Viac ako vtipne znie možnosť bezdrôtového nabíjania. Namiesto jeho zabudovania priamo do tela, Nokia zvolila inú cestu. Aj kvôli kovovému rámu je možné si k novinke dokúpiť čudesný extra zadný kryt, ktorý podporuje štandard nabíjania Qi. Pôvodný model to mal vyriešené omnoho praktickejšie a rovno v cene telefónu.

 

 – BATÉRIA

Označenie nevyberateľnej batérie je síce iné, no Li-Ion batéria má rovnakú kapacitu ako model Lumia 920, teda 2 000 mAh. V tomto mohla Nokia tiež zapracovať, z pomedzi konkurenčných vlajkových lodí má totiž najmenšiu kapacitu, pritom polovica z nich je o pár mm ešte tenšia.  

 – HARDVÉROVÁ VÝBAVA

Od novinky sa očakávalo, že prinesie aj celkom nový hardvér. Ak sa pozriete na základné porovnanie s predchádzajúcim modelom, musí vám byť jasné, „odkiaľ vietor fúka“. Dvojjadrový Qualcomm Snapdragon S4 s taktom 1,5 GHz, 1 GB RAM a grafika Adreno 225 sú pre Windows Phone 8 postačujúce, no od nového modelu by to chcelo niečo lepšie. Minimálne podporu microSD kariet alebo aspoň dvoj či štvornásobnú pamäť…

 

 – DOSTUPNOSŤ

Veľkým problémom top modelov s logom Nokia je ich pomalý príchod na trh. Stačí si spomenúť na Lumiu 900, Lumiu 800, 808 PureView, Lumiu 920 atď. Rovnako tak môže dopadnúť aj Lumia 925, ktorej dostupnosť na Slovenskom trhu oznámená nebola ani pár dní po jej predstavení. Napriek tomu cena okolo 560 € neznie zle.

Nokia Lumia 925 

Foto: Nokia

Komentáre k článku