5 tipov, ako si najlepšie vybrať klimatizáciu

Leto je za dverami. S letom prichádzajú aj horúce dni, na ktoré je dobré sa pripraviť. Doma či v práci sa určite hodí dobrá klíma. V čase najväčších horúčav však už môže byť náročné myslieť na klimatizáciu, preto máme pre vás 5 tipov, ako si vybrať tú najlepšiu už teraz.

Ak zvažujete kúpu klimatizácie, je najvyšší čas sa ňou zaoberať už teraz. Horúce letné dni vás tak neprekvapia, naopak, budete si ich užívať s klímou, tak ako vám to bude najviac vyhovovať. Ako si však vybrať tú najlepšiu klímu? Pozrite si naše tipy, vďaka ktorým sa v ponuke zorientujete.

1. Buďte nároční na tech vychytávky

Ste na stránkach technologického portálu, preto náš prvý tip patrí práve tech vychytávkam. Ak ste to netušili, tak vedzte, že aj klímy môžu byť smart. Čo všetko dnes dokážu sme vám prezradili pred týždňom, rozhodne odporúčame pozrieť si náš diel venovaný smart funkciám moderných klimatizácií. Budete nadšení, ak vašej klimatizácii nebude chýbať napríklad funkcia Fast Cool, vďaka ktorej môžete mať v priebehu pár minút vychladenú miestnosť aj v tom najhorúcejšom lete.

Smart funkcia Good’sleep vám zase umožní vytvoriť ideálnu klímu pre hlboký a dobrý nočný spánok. Absolútnou technologickou vychytávkou je aj technológia AI Auto Comfort v klimatizáciách Samsung. Analyzuje podmienky vo vašej miestnosti, ale i to ako klimatizáciu používate a následne automaticky upravuje teplotu. V klimatizáciách Daikin zase nájdete aj unikátny Ag-iónový filter na odstraňovanie alergénov a čistenie vzduchu, ktorý zachytáva 99 % takých alergénov ako sú peľ a prachové roztoče.

Pozrite siAj klimatizácia vie byť smart, tieto vychytávky môžete mať doma

A samozrejme, nevynechajte ovládanie cez smartfón. Ak máte k vašej klimatizácii aplikáciu, nemusíte rozmýšlať nad tým, či klímu zapnúť pred odchodom, aby ste mali po príchode trebárs z kúpaliska domácu pohodu. Jednoducho vašu klimatizáciu môžete naplno ovládať diaľkovo a odkiaľkoľvek, len cez appku vo vašom smartfóne.

2. Šetrná klíma poteší vašu peňaženku

Pravda je taká, že klimatizácia je výborným a žiadúcim doplnkom domácností a firiem, avšak jeho prevádzka nie je zadarmo. Je dobré myslieť na to, akú spotrebu elektriny bude mať vaša klimatizácia, aby sa nestalo, že kúpnu cenu preplatíte v spotrebe. Klimatizácia totiž dokáže nielen v letných mesiacoch chladiť, ale mnohí ju radi využívajú aj na vykurovanie v zime, dokonca môže odvlhčovať, ventilovať či čistiť vzduch v priestore, kde si ju umiestnite.

Ako vidíte, klimatizáciu viete používať prakticky počas celého roka, preto odporúčame vybrať si takú klimatizáciu, ktorá má čo najefektívnejšiu prevádzku. To, ako je klimatizácia úsporná viete podľa jej energetickej triedy, tie najúspornejšie s označením A++ až A+++ dosahujú najlepšiu spotrebu. V praxi môžete ročne ušetriť desiatky eur.

Ak však nechcete, aby vás spotreba energie akokoľvek zaťažovala, existuje aj možnosť kúpiť si klimatizáciu na splátky, vtedy totiž môžete získať energiu pre vašu klimatizáciu na rok úplne zadarmo. Dokonca ak si klímu kúpite v ZSE za plnú cenu, získate síce menšiu – 20 % zľavu na elektrinu pre klimatizáciu, ale zato až na 3 roky. Dobré, že?

3. Stavte na odborníkov

Nie je nič horšie, ako leto bez klímy, za ktorú ste si zaplatili. Dobrá klimatizácia by vám mala slúžiť roky, preto si rozhodne vyberte dodávateľa, na ktorého sa dá spoľahnúť. Nielen dobré meno, ale aj dostatok skúseností či kvalitné poradenstvo patrí k tomu, čo by vás malo presvedčiť, že si vyberáte dobre. Dbajte aj na referencie spokojných zákazníkov, ktoré získate v rôznych diskusiách, alebo priamo na stránkach dodávateľov.

Ideálne je, ak ku klimatizácii dostanete aj niečo naviac. Vynikajúcim benefitom môže byť napríklad predĺžená záruka, vtedy máte istotu, že si vyberáte zariadenie, ktoré by malo slúžiť dlho. O klimatizáciu sa treba pravidelne starať, preto ak vám dodávateľ ponúkne napríklad bezplatnú servisnú prehliadku po prvom roku, či na celé obdobie (zväčša pri nákupe na splátky), rozhodne tým ušetríte.

Dobrým znakom seriózneho predajcu je aj kvalitný zákaznícky servis v podobe profesionálnej zákazníckej linky či online služieb. Nechcete predsa pri riešení prvého servisu klimatizácie naraziť na dodávateľa, ktorý má nedostupné mobilné číslo alebo neexistujúcu webstránku.

4. Zvoľte si správnu klimatizáciu

Ak si kupujete klimatizáciu, je dobré vedieť, aký má mať výkon. Je zbytočné kupovať pre malú miestnosť super výkonnú klimatizáciu, naopak šetriť pri výkone vo väčších priestoroch. Približne si môžete potrebný výkon klimatizácie vypočítať podľa m2 priestoru, v ktorom ju chcete pravidelne používať – či už chladiť, alebo vykurovať. Najčastejšie sa používa prepočet, kedy na 10 m2 klimatizovaného priestoru potrebujete 1 kW chladiaceho výkonu.

Pozrite siVieme, ako môžete mať inteligentnú klímu už od 1 eura na deň

Klimatizácia s výkonom 3,5 kW tak dokáže ideálne vychladiť priestor do 35 m2. Výhodou je, že výrobcovia aj dodávatelia veľkosť priestoru, ktorý dokáže klimatizácia vychladiť, uvádzajú na svojich stránkach a v brožúrach. I tak je dobré, aby ste sa pred montážou poradili so samotným predajcom, ktorá klimatizácia, resp. koľko jednotiek je vhodných na vychladenie priestoru či viacerých členitých priestorov. Potrebný výkon klimatizácie pritom nemusí závisieť len od veľkosti priestoru, ovplyvňuje ho aj to, koľko ľudí sa bude v priestore nachádzať, aká je orientácia miestnosti, dokonca jej objem či samotná izolácia.

5. Dizajn klimatizácie

Možno sme vás teraz prekvapili. Je vôbec dizajn klimatizácie dôležitý pri správnom výbere? Podľa nás určite áno. Zamyslite sa, kam klimatizáciu chcete umiestniť. Je to moderný priestor? Možno mu nebude „nudná“ biela svedčiť. A čo detská izba? Nebolo by pekné, mať tu nejaký hravý motív? Spotrebiče sa dnes vyberajú aj podľa dizajnu, prečo by ste takú možnosť nemali mať aj pri klíme?

Dobrá správa je, že taká možnosť existuje. Pri výbere nemusíte vsadiť len na samotný dizajn klimatizácie, teda jej tvar či základnú farbu. Je na vás, či klimatizácia bude nenápadná, alebo sa z nej stane naopak dizajnový doplnok interiéru. U vybraných predajcov totiž máte možnosť vybrať si z viacerých farebných dizajnov klimatizácií. V ponuke sú napríklad dizajny v štýle dreva, kameňa, ale i umelecké a detské motívy. Dokonca v ZSE si teraz môžete vybrať jeden z dizajnov bez akéhokoľvek príplatku. Čo vy na to, beriete?

A dobrá správa na záver, inteligentné klimatizácie s odbornou inštaláciou, pravidelným servisom či energiou zadarmo viete získať už od jedného eura denne. Stačí si vybrať z ponuky ZSE Klima, kde nájdete klimatizácie na splátky vďaka programu ZSE Klima Bezstarosti, a to s minimálnou akontáciou a poplatkom už od 31 eur/mesačne (v prepočte 1 €/deň) na 6 rokov. Navyše si teraz môžete vybrať bez príplatku aj jeden z 21 dizajnov vašej klimatizácie.

Viac o klimatizáciách od ZSE nájdete na stránkach predajcu, ale rozhodne nezmeškajte aj ďalšiu časť nášho seriálu o týždeň, kde vám ukážeme ako si správne vybrať klimatizáciu.

Článok sme pripravili v spolupráci s partnerom ZSE.

Komentáre k článku