10+10 najužitočnejších skratiek vo Windows 10

ZDROJ | Microsoft

Windows 10 priniesol niekoľko nových funkcií a s nimi aj nové klávesové skratky. Iné sú funkčné aj v starších systémoch, ale nedá sa povedať, že by boli dobre známe – a to je škoda. Pozrite si 20 tých, ktoré považujeme za najužitočnejšie – aj so scenármi, kedy sú výhodné.

Windows + šípky

V starších systémoch bolo takto možné okno maximalizovať (Windows + šípka nahor), minimalizovať (nadol) alebo ním obsadiť ľavú/pravú polovicu obrazovky. Desiatka dokáže pracovať už aj so štvrtinami obrazovky, takže pomocou skratiek rýchlo obsadíte jeden z kvadrantov. Samozrejme na to môžete použiť aj myš.

ZDROJ | Microsoft

Windows + D

Ak máte otvorených veľa okien a potrebujete sa rýchlo dostať k nejakej ikone na ploche, stačí touto skratkou všetko minimalizovať. Opätovným použitím sa všetky okná obnovia späť. Rovnakú funkciu má tlačidlo v pravom dolnom rohu obrazovky.

Alt + Tab

Slúži na rýchle prepínanie otvorených okien. Pokiaľ sa chcete aj pozrieť, čo všetko máte otvorené a medzi čím vlastne prepínate, tlačidlo Alt držte. V našom prípade mal rovnakú funkciu touchpad pri posune troch prstov doľava alebo doprava. Krátky posun a držanie zobrazil zoznam okien, dlhší hneď prepínal.

ZDROJ | Microsoft

Windows + Tab

Prehľad otvorených okien s rovnakou funkciou. Na jeho zobrazenie však nemusíte držať žiadne tlačidlo. Medzi oknami vyberáte myšou alebo šípkami. Má tiež funkcie navyše, napríklad správu virtuálnych plôch.

Alt + F4

Legendárna skratka pre rýchle ukončenie programu – simuluje kliknutie na „krížik“ vpravo hore. V niektorých programoch nasleduje dialógové okno o uložení zmien v súbore, na ploche zasa možnosti napájania, t. j. vypnutia počítača.

Pozrite si7 žien, ktoré zmenili svet moderných technológií

Ctrl + Shift + Esc

Priama skratka pre spustenie správcu úloh. Väčšina, najmä starších, používateľov má v pamäti skratku Ctrl + Alt + Delete, ale tá už má v novších Windowsoch viacero funkcií a k správcovi úloh je to cesta s jedným krokom navyše.

Windows + E

Otvorí nové okno Prieskumníka – veď správca súborov je jedným z najpoužívanejších programov.

ZDROJ | Microsoft

Windows + číslo (1, 2, 3…)

Otvorí program podľa jeho poradového čísla zľava na paneli rýchleho spustenia. Pokiaľ je už otvorený a okno je aktívne, minimalizuje sa. Pokiaľ nemáte numerickú klávesnicu, nevadí, nemusíte do skratky pridávať Shift.

Windows + Shift + kliknutie na otvorený program na paneli úloh

Otvorí v danom programe nové okno. Pokiaľ máte myš, oveľa praktickejšie je použiť na túto úlohu jednoduché kliknutie kolieskom. Pozor však napríklad na internetové prehliadače, tam klik kolieskom zatvára danú kartu/stránku.

Pozrite siČo je to Rosetta a prečo by nemala chýbať v nových Macoch?

Windows + X

Vyvoláva kontextové menu štart, rovnako ako kliknutie pravým tlačidlom myši na tlačidlo štart.

Windows + R

Možnosť pre pokročilých – otvorí riadok pre spustenie programu alebo úlohy podľa jeho/jej názvu.

Windows + L

Zamkne počítač – zobrazí odomykaciu obrazovku a následne bude pýtať heslo (ak ho máte nastavené). Počítač však neuspí. Hodí sa to, ak potrebujete bleskovo odísť od počítača a nechcete, aby niekto medzitým videl, na čom pracujete.

Windows + G

Otvorí tzv. herný režim. Jeho malý panel môžete umiestniť kdekoľvek na obrazovke a jeho pomocou môžete vytvárať screenshoty či dokonca zaznamenávať video, typicky v hrách. Má to však svoje úskalia. Nahrávanie videa vyžaduje silnejší hardvér, náš notebook na to nestačil. Na ukladanie screenshotov sa zas vyžaduje byť online a navyše prihlásený.

Windows + I

Otvorí Nastavenia v novom rozhraní Windows 10, t. j. v tom, ktoré je vhodné najmä pre dotykový displej. Pre klasický Ovládací panel už pravdepodobne skratka neexistuje, najrýchlejšie ho spustíte kliknutím pravým tlačidlom na tlačidlo štart a následným zvolením položky Ovládací panel.

Windows + A

Vysunie pravý „charmbar“ s notifikáciami a najmä rýchlymi skratkami – pre bezdrôtovú sieť, aktiváciu Režimu tabletu a podobne.

Windows + P

Zobrazí možnosti viacerých monitorov – výber režimov (duplikovať, rozšíriť, iba obrazovka 1, iba 2) a možnosť pripojiť bezdrôtový displej.

Windows + K

Začne okamžite vyhľadávať bezdrôtové displeje v dosahu, ako aj bezdrôtové zariadenia na prehrávanie zvuku.

Windows + Ctrl + D

Vytvorí novú virtuálnu plochu – nie pre viac ikon na ploche, ale pre viac okien na paneli úloh, resp. väčší prehľad v nich. Skratkou Windows + Ctrl + F4 zasa aktuálnu virtuálnu plochu zavriete.

ZDROJ | Microsoft

Windows + Ctrl + šípka (vpravo, vľavo)

Prepína medzi jednotlivými virtuálnymi plochami. Ak Ctrl nahradíte Shiftom, začnete zvolené okno programu presúvať medzi plochami.

Windows + F1

Keď si už naozaj s niečím nebudete vedieť rady, Help je vždy k dispozícii :-)

Windows 10 klávesové skratky

Samozrejme by sa dalo uviesť množstvo iných skratiek – napr. Ctrl + A, C, V, X, Z, Y vo väčšine programov, alebo Ctrl + Tab či Ctrl + W v internetovom prehliadači. Tento článok sa však venuje Windowsu samotnému. Ak používate skratky, ktoré nie sú v článku uvedené, budeme radi, ak sa o ne podelíte v diskusii.

ZdrojMicrosoft

Komentáre k článku