10 tipov ako vyťažiť fotoaparát Huawei P30 Pro na maximum

Huawei opätovne posúva hranice mobilnej fotografie. Tak, ako všetky predchádzajúce modely série P, tak aj najnovší Huawei P30 Pro prináša okrem iných noviniek aj podstatné vylepšenia v oblasti fotografie.

Huawei P30 Pro priniesol oproti svojim predchodcom dávku vylepšení, nových riešení a najmä možností. Spomenúť určite treba výkonný procesor Kirin 980, batériu s obrovskou kapacitou 4 200 mAh, ktorá vďaka optimalizácii správy napájania udrží smartfón pri živote neskutočne dlho, alebo unikátnu technológiu, ktorá umožňuje skryť snímač odtlačkov prstov priamo pod displej.

Toto sú však všetko funkcie, ktoré by sami o sebe veľa neznamenali, ak by smartfón nebol schopný vytvárať fotografie, s ktorými sa budete radi chváliť pred priateľmi, alebo priamo na sociálnych sieťach. Našťastie Huawei P30 Pro je partnerom, ktorý sa aj v rukách úplného amatéra postará o to, aby výsledná fotografia vždy stála za to.

Aby ste však aj vy vedeli prostredníctvom Huawei P30 Pro dosiahnuť čo najlepšie výsledky prinášame vám desať tipov. Možno ste už o niektorých vedeli a možno ich počujete prvýkrát. Každopádne by vám mali pomôcť vo vytváraní ešte lepších fotografií.

1. Rýchle prepínanie medzi objektívmi

Huawei P30 Pro disponuje štyrmi objektívmi, pričom v aplikácii fotoaparát môžete priamo prepínať medzi širokouhlým, bežným objektívom a päť, či desať násobným priblížením. Slúži na to tlačidlo, ktoré štandardne zobrazuje práve využívané priblíženie. Klikaním na neho si môžete postupne prepínať medzi dostupnými objektívmi.

Ak však potrebujete rýchlo prepnúť povedzme s teleobjektívu na širokouhlý, môžete namiesto zdĺhavého preklikávania sa cez všetky dostupné možnosti využiť priame prepnutie na daný objektív. Učiníte tak kliknutím na bodku, ktorá je pri tlačidle a symbolizuje daný objektív. Rýchlo tak viete prepínať medzi jednotlivými objektívmi.

2. Vytvorte fotografiu bez dotyku

Aj vy poznáte určite tie momenty, keď si v obývačke sadne celá rodina a vy nastavíte samospúšť, pričom následne utekáte medzi nich a dúfate, že ste sa stihli včas posadiť a primerane zatváriť. Aj na podobné situácie má Huawei P30 Pro riešenie.

Stačí aj si v nastaveniach fotoaparátu zapnete ovládanie zvukom. Následne budete môcť fotografie vytvoriť hlasným povedaním slova „Syr“, alebo len tak, že zakričíte. Fotografia sa potom vytvorí s niekoľko sekundovým omeškaním a vy sa nebudete musieť ponáhľať sadnúť si na miesto.

3. Dovoľte ľudom zmiznúť

Určite aj vy ste sa už snažili vytvoriť fotografiu nejakej pamiatky a prekážali vám v nej stále sa pohybujúci ľudia. S Huawei P30 Pro sa však s týmto problémom môžete pomerne jednoducho vysporiadať. Stačí k tomu využiť kreatívne režimy.

Aj napriek množstvu ľudí, na fotografii nie je ani jeden z nich. Ako to?

Aj napriek tomu, že kreatívny režim Hodvábna voda je určený najmä na fotografovanie vodopádov, svoje využitie si nájdete aj v tomto prípade. Stačí aj smartfón umiestnite na statív a využijete buď diaľkovú spúšť, alebo časovanú spúšť, aby ste nerozmazali scénu, ktorú sa snažíte vyfotografovať.

Režim hodvábna voda umožní fotografie s dlhou expozíciou aj cez deň

Aj bez použitia ND filtra je Huawei P30 Pro v tomto režime schopný fotografovať s použitím dlhej expozície. Aj za bieleho dňa tak môžete nechať fotografiu vytvárať niekoľko desiatok sekúnd. Výsledkom je snímka, na ktorej nebudú zaznamenané žiadne pohybujúce sa osoby, ale iba statické časti snímky, ako sú budovy a podobne.

4. Nechajte si poradiť

Súčasťou nového procesoru Kirin 980, ktorý sme spomínali už v úvode aj aj umelá inteligencia. Tá má okrem množstva iných prínosov aj jeden, ktorý si všimnete najmä pri fotografii. Pri nej totiž môžete využiť služby umelej inteligencie, ktorá dokáže automaticky zhodnotiť scénu.

Pozrite siToto je nový Huawei P30 Pro – VIDEO

Na základe rôznych parametrov tak vyberie nastavenia, ktoré sa budú pre danú scénu hodiť najviac. Pri fotografovaní jedla tak prispôsobí farby, pri fotografovaní osoby zas automaticky aktivuje portrétny režim, ktorý sa postará o rozmazanie pozadia.

Ak teda patríte medzi začiatočníkov, určite si nechajte režim AI aktivovaný. Budete sami prekvapení, aké fotografie dokáže Huawei P30 Pro v tomto režime vytvoriť. Pre skúsenejších používateľov však odporúčame tento režim vypnúť a využiť možnosti, ktoré ponúka nasledujúci režim.

5. Som profesionál

Nie je pochýb o tom, že Huawei P30 Pro patrí medzi najlepšie foto smartfóny súčasnosti. Práve preto medzi rôznymi režimami fotenia nájdete aj Pro režim. Ako už naznačuje jeho názov je to režim určený pre skúsenejších používateľov, ktorí sa už vyznajú v jednotlivých nastaveniach fotoaparátu.

V Pro režime máte kontrolu nielen nad ostrením, ale aj citlivosťou, vyvážením bielej, časom uzávierky, či si viete nastaviť aj kompenzáciu expozície. Hlavnou výhodou Pro režimu je však možnosť vytvárať fotografie vo formáte RAW. Práve tento formát, ktorý neobsahuje kompresiu umožňuje následne podstatne bohatšie úpravy v aplikáciách, ako je napríklad Adobe Lighroom.

Vďaka tomuto formátu tak môžete dosiahnuť podstatne viac detailov v tmavých a naopak svetlých miestach scény. Navyše je to jediný režim, kde môžete manuálne aktivovať maximálnu hodnotu citlivosti ISO 409 600.

6. Poďte bližšie

Makro zábery majú svoje neskutočné čaro. Umožňujú vidieť úplne bežné veci z perspektívy, ktorú bežne nevnímame. Vedeli ste však, že s Huawei P30 Pro môžete vytvárať makro fotografie bez toho, aby ste použili ďalšie príslušenstvo?

Stačí ak si vyberiete v režimoch fotoaparátu voľbu Super Macro. Fotoaparát sa automaticky prepne do režimu makra a vy môžete vytvárať fotografie so zaostrením už zo vzdialenosti 2,5 cm. Na objektoch tak uvidíte aj tie najmenšie detaily.

7. Aj v noci môžete vidieť

Už niekoľkokrát sme spomenuli úplne nový snímač, ktorým disponuje Huawei P30 Pro. Jednou z jeho najväčších noviniek je vyššia citlivosť na svetlo, vďaka ktorej ste schopný vytvoriť ešte krajšie nočné snímky. Samozrejme, že Huawei popracoval aj na samotnom nočnom režime, ten sa však nehodí v prípade, ak je doslova takmer tma, ale skôr ak fotografujete v mieste so slabším svetlom.

V úplnej tme však netradične ponechajte všetko na automatickom režime. Ostanete milo prekvapení. Nový snímač v spolupráci s výkonným procesorom a najmä umelou inteligenciou totiž dokáže zachytiť také množstvo informácií, že nebudete veriť vlastným očiam. Fotografie v tmavej miestnosti si navyše ponechajú nielen detaily, ale aj podanie farieb, takže vyfotografovať vašu ratolesť pri spánku v tme nebude žiadnym problémom.

8. Čiernobiely svet je krajší

Aj napriek tomu, že fotografie plné farieb majú istotne svoje čaro, fotografie vytvorené iba prostredníctvom odtieňov šedej majú doslova ducha. Predchádzajúce modely série P disponovali samostatným monochromatickým snímačom, ale ani Huawei P30 Pro v tomto smere nezaostáva.

Medzi ďalšími režimami fotografovania tak nájdete aj Monochromatický režim, ktorý je navyše ešte rozdelený na bežný, portrétny, režim clony a profesionálny režim. Fotografie, ktoré vytvoríte práve prostredníctvom monochromatického režimu si zamilujete. Majú totiž naozaj niečo, čo tie farebné neponúkajú.

9. Nič nie je dosť ďaleko

Už to istotne viete, ale ak nie, Huawei P30 Pro vo svojom tele skrýva unikátny objektív, ktorý umožňuje päťnásobné optické priblíženie. To je navyše bez straty kvality. Práve vďaka tomu môžete vytvoriť fotografie, na ktoré by ste doposiaľ nepomysleli.

Svoje uplatnenie si toto priblíženie nájde najmä pri fotografiách detí, kedy môžete „z bezpečnej vzdialenosti“ zachytiť momenty, tak ako sa stali. Rovnako pri návšteve pamiatok, alebo ZOO, kedy nemáte prístup k miestu, aby ste prostredníctvom štandardného objektívu odfotili divú šelmu z blízkosti.

Navyše Huawei P30 Pro ponúkne aj 10 násobný hybridný zoom, ktorý ponúka rovnako bezstratové výsledky. Vďaka nemu môžete fotiť architektúru tak, ako to doposiaľ nebolo možné. Preto sa pri najbližšom výlete nezabudnite pozrieť aj hore. Určite zbadáte scény, ktoré budú stáť za fotografiu a garantujeme vám, že väčšina návštevníkov daného miesta si ani nevšimne miesta, ktoré vy odfotíte práve vďaka priblíženiu, ktorým Huawei P30 Pro disponuje.

10. Už žiadna bežná fotografia tabule

Nemusíte byť študentom, aby ste občas potrebovali odfotografovať dokument, alebo doslova prezentáciu, ktorú práve sledujete. Pri bežnej fotografii by ste pomerne ťažko hľadali detaily, ktoré ste sa snažili zachytiť.

Práve preto Huawei P30 Pro disponuje unikátnym režimom pre fotografovanie dokumentov. Ten samozrejme môžete využiť na vytvorenie skenu dokumentu, pričom nebude chýbať automatické orezanie scény. Svoje využitie však nájde aj v momente, keď potrebujete vytvoriť fotografiu prezentačnej tabule. Režim pritom automaticky oreže tabuľu a vysporiada sa aj s tým, ak ste fotografiu vytvárali z boku.

Komentáre k článku